Awards & Winners

Donald Brittain Award for Best Social/Political Documentary Program

Gemini Awards

Donald Brittain Award for Best Social/Political Documentary Program is one of the awards presented every year at the Gemini Awards ceremony.
Donald Brittain Award for Best Social/Political Documentary Program is one of the awards presented every year at the Gemini Awards ceremony.

Check all the winners of Donald Brittain Award for Best Social/Political Documentary Program presented under Gemini Awards since 1992 .


John Kastner, Silva Basmajian

Honored for : Life with Murder

Nominations 2011 »

Nominee Nominated Work
John Kastner Life with Murder
Silva Basmajian Life with Murder
Michelle Latimer Jackpot
Maureen Judge Mom's Home
Sarah Goodman When We Were Boys
Niobe Thompson The Nature of Things
Tipping Point: The Age of the Oil Sands

Rosie Dransfeld

Honored for : Broke.

Nominations 2010 »

Nominee Nominated Work
Rosie Dransfeld Broke.
Nathalie Barton A Dream for Kabul
Yves Bisaillon A Dream for Kabul
Patricia Bergeron A Dream for Kabul
Linda Ludwick Independent Lens
Reel Injun
Ernest Webb Independent Lens
Reel Injun
Adam Symansky Independent Lens
Reel Injun
Ravida Din Independent Lens
Reel Injun
Catherine Olsen Independent Lens
Reel Injun
Catherine Bainbridge Independent Lens
Reel Injun
Christina Fon Independent Lens
Reel Injun
Gail McIntyre Doc Zone
Up Against The Wall
Eileen Thalenberg Doc Zone
Up Against The Wall
Liz Marshall Water on the Table

Min Sook Lee, Anita Lee, Ed Barreveld

Honored for : Tiger Spirit

Nominations 2009 »

Nominee Nominated Work
Min Sook Lee Tiger Spirit
Anita Lee Tiger Spirit
Ed Barreveld Tiger Spirit
Sturla Gunnarsson Air India 182
David York Air India 182
Sean Buckley Bploi wai dtaai: Leave Her to Die
Antonia Thomson Bploi wai dtaai: Leave Her to Die
Teresa MacInnes Norm
Kent Nason Norm
Silva Basmajian Triage: Dr. James Orbinski's Humanitarian Dilemma
Peter Raymont Triage: Dr. James Orbinski's Humanitarian Dilemma

Peter Raymont

Honored for : A Promise to the Dead: The Exile Journey of Ariel Dorfman

Nominations 2008 »

Nominee Nominated Work
Peter Raymont A Promise to the Dead: The Exile Journey of Ariel Dorfman
Derek Mazur A Place Between \u2013 The Story of an Adoption
Michael Scott A Place Between \u2013 The Story of an Adoption
Graydon McCrea A Place Between \u2013 The Story of an Adoption
Joseph MacDonald A Place Between \u2013 The Story of an Adoption
Lisa Ellenwood Frontline
Darfur: On Our Watch
Neil Docherty Frontline
Darfur: On Our Watch
Johanna Lunn Forgiveness: Stories of Our Time
Kent Martin Forgiveness: Stories of Our Time
Maya Gallus Girl Inside
Justine Pimlott Girl Inside

Manfred Becker, Laszlo Barna

Honored for : Fatherland

Nominations 2007 »

Nominee Nominated Work
Manfred Becker Fatherland
Laszlo Barna Fatherland
Adam Symansky Bombay Calling
Sally Bochner Bombay Calling
Kent Martin Cottonland
Annette Clarke Cottonland
Rudy Buttignol EMPz 4 Life
Kathy Avrich-Johnson EMPz 4 Life
Allan King EMPz 4 Life
Silva Basmajian Faith Without Fear
Gordon Henderson Faith Without Fear
Deborah Parks Martyr Street
Shelley Saywell Martyr Street

Silva Basmajian, Gerry Flahive

Honored for : House Calls

Nominations 2006 »

Nominee Nominated Work
Silva Basmajian House Calls
Gerry Flahive House Calls
Arnie Gelbart Big Sugar
Sylvia Wilson Big Sugar
Stephen Phizicky Big Sugar
Greg Kelly CBC News: Sunday
Beyond Words: Photographers of War
Stuart Coxe CBC News: Sunday
Beyond Words: Photographers of War
Eric Foss CBC News: Sunday
Beyond Words: Photographers of War
Rudy Buttignol Memory for Max, Claire, Ida and Company
Allan King Memory for Max, Claire, Ida and Company
Kathy Avrich-Johnson Memory for Max, Claire, Ida and Company
Pierre Lapointe POV
No More Tears Sister
Sally Bochner POV
No More Tears Sister

Ali Kazimi

Honored for : Runaway Grooms

Nominations 2005 »

Nominee Nominated Work
Ali Kazimi Runaway Grooms
Deborah Parks Rage Against the Darkness
Bunny and Leona
John Kastner Rage Against the Darkness
Bunny and Leona
Karen King El Contrato
Peter Starr No Place Called Home
Catherine Bainbridge One More River
Ernest Webb One More River
Naomi Klein The Take
Avi Lewis The Take
Laszlo Barna The Take
Silva Basmajian The Take

Rudy Buttignol, Allan King

Honored for : Dying at Grace

Nominations 2004 »

Nominee Nominated Work
Rudy Buttignol Dying at Grace
Allan King Dying at Grace
Aaron Williams CBC News: Sunday
Deadline Iraq: Uncensored
Eric Foss CBC News: Sunday
Deadline Iraq: Uncensored
Douglas Arrowsmith CBC News: Sunday
Deadline Iraq: Uncensored
Greg Kelly CBC News: Sunday
Deadline Iraq: Uncensored
Stuart Coxe CBC News: Sunday
Deadline Iraq: Uncensored
David Belluz Dying To Be Free - Zimbabwe's Struggle For Change
Yves Bisaillon Short Infinity
Jean Lemire Short Infinity
Nancy Ing-Duclos The Man Who Could Be King
Edith Champagne The Man Who Could Be King
Mark Johnston The Man Who Could Be King

David M. Ostriker, Nelofer Pazira, Paul Jay

Honored for : Return To Kandahar

Nominations 2003 »

Nominee Nominated Work
David M. Ostriker Return To Kandahar
Nelofer Pazira Return To Kandahar
Paul Jay Return To Kandahar
Rudy Buttignol The View from Here
Chinese Daughters
Dorlene Lin The View from Here
Chinese Daughters
Kent Martin Salvation
Catherine Olsen Seeing Is Believing: Handicams, Human Rights And The News
Katerina Cizek Seeing Is Believing: Handicams, Human Rights And The News
Peter Wintonick Seeing Is Believing: Handicams, Human Rights And The News
Francis Miquet Seeing Is Believing: Handicams, Human Rights And The News
Sally Bochner The Tree That Remembers

Laszlo Barna, Barry Stevens

Honored for : Offspring

Nominations 2002 »

Nominee Nominated Work
Laszlo Barna Offspring
Barry Stevens Offspring
Michael Kot Aftermath: The Remnants of War
Ed Barreveld Aftermath: The Remnants of War
Peter Starr Aftermath: The Remnants of War
Lynn Booth Culture Jam: Hijacking Commercial Culture
Jill Sharpe Culture Jam: Hijacking Commercial Culture
Patricia Naylor In the Line of Fire
Peter d'Entremont Waging Peace: A Year in the Life of Caledonia Junior High
Sally Bochner Waging Peace: A Year in the Life of Caledonia Junior High
Kent Martin Waging Peace: A Year in the Life of Caledonia Junior High

Mathew Welsh, Johanna Eliot, Johanna Lunn

Honored for : Breakaway - a tale of two survivors

Nominations 2001 »

Nominee Nominated Work
Mathew Welsh Breakaway - a tale of two survivors
Johanna Eliot Breakaway - a tale of two survivors
Johanna Lunn Breakaway - a tale of two survivors
Judy Jackson A Moment in Time: The United Colours of Bronstein
Charlotte Odele Witness
Chickens are People Too
Marie Natanson Witness
Chickens are People Too
John Kastner Witness
Chickens are People Too
Hilary Armstrong Witness
Chickens are People Too
Stephen Milton In the Shadow of a Saint: The Ken Wiwa Story
Mark Johnston In the Shadow of a Saint: The Ken Wiwa Story
Silva Basmajian Kim Campbell: Through the Looking Glass

Silva Basmajian

Honored for : Deep Inside Clint Star

Nominations 2000 »

Nominee Nominated Work
Silva Basmajian Deep Inside Clint Star
Christopher Sumpton Asylum: Falling Through the Cracks
Ole Gjerstad Kikkik
Shelley Saywell Legacy of Terror: The Bombing of Air India
Rudy Buttignol Legacy of Terror: The Bombing of Air India
Nicholas de Pencier The Holier it Gets
Jennifer Baichwal The Holier it Gets
Rudy Buttignol The Holier it Gets

Shelley Saywell

Honored for : Crimes of Honor

Nominations 1999 »

Nominee Nominated Work
Shelley Saywell Crimes of Honor
Nicole Lamothe Believing
Peter Starr East Side Showdown
√Čric Michel Four Women of Egypt
Elizabeth Yake The Dragon's Egg
Allan King The Dragon's Egg
Rudy Buttignol The Dragon's Egg

David York, Sturla Gunnarsson, Phyllis Brown

Honored for : Gerrie & Louise

Nominations 1998 »

Nominee Nominated Work
David York Gerrie & Louise
Sturla Gunnarsson Gerrie & Louise
Phyllis Brown Gerrie & Louise
Rudy Buttignol Confessions of a Rabid Dog
Gerry Flahive Confessions of a Rabid Dog
Julia Sereny Confessions of a Rabid Dog
Chris Triffo Dad
Geeta Sondhi Some Kind of Arrangement
Wayne Abbott Witness
Between Here and Heaven
Andrew Gregg Witness
Between Here and Heaven
William Cobban The Selling of Innocents
Simcha Jacobovici The Selling of Innocents
Elliott Halpern The Selling of Innocents
John Curtin My Russian Campaign: From Montreal to Moscow
Jerry Thompson Mystics, Mechanics and Mindbombs
Michael Chechik Mystics, Mechanics and Mindbombs
Alan Handel Nowhere Else To Live
Sally Bochner Picturing a People: George Johnston Tlingit Photographer
George Hargrave Picturing a People: George Johnston Tlingit Photographer

William Cobban, Simcha Jacobovici, Elliott Halpern

Honored for : The Selling of Innocents

Nominations 1998 »

Nominee Nominated Work
David York Gerrie & Louise
Sturla Gunnarsson Gerrie & Louise
Phyllis Brown Gerrie & Louise
Rudy Buttignol Confessions of a Rabid Dog
Gerry Flahive Confessions of a Rabid Dog
Julia Sereny Confessions of a Rabid Dog
Chris Triffo Dad
Geeta Sondhi Some Kind of Arrangement
Wayne Abbott Witness
Between Here and Heaven
Andrew Gregg Witness
Between Here and Heaven
William Cobban The Selling of Innocents
Simcha Jacobovici The Selling of Innocents
Elliott Halpern The Selling of Innocents
John Curtin My Russian Campaign: From Montreal to Moscow
Jerry Thompson Mystics, Mechanics and Mindbombs
Michael Chechik Mystics, Mechanics and Mindbombs
Alan Handel Nowhere Else To Live
Sally Bochner Picturing a People: George Johnston Tlingit Photographer
George Hargrave Picturing a People: George Johnston Tlingit Photographer

Peter d'Entremont, Mike Mahoney, John Walker

Honored for : Place of the Boss: Utshimassits

Nominations 1997 »

Nominee Nominated Work
Peter d'Entremont Place of the Boss: Utshimassits
Mike Mahoney Place of the Boss: Utshimassits
John Walker Place of the Boss: Utshimassits
Shelley Saywell Fire and Water
Sun-Kyung Yi Scenes from a Corner Store
Ann Bromley Summer in the Cherry Orchard
Joseph MacDonald The True Story of Linda M
Norma Bailey The True Story of Linda M

Ric Esther Bienstock, Linda Frum

Honored for : Ms. Conceptions

Nominations 1996 »

Nominee Nominated Work
Annie Dodds Orphans of Manchuria
David Kaufman The Fifth Estate
Ina Finchman The Last Trip
Laszlo Barna The Negotiator
Arnie Gelbart The Voyage of the St. Louis
Ric Esther Bienstock Ms. Conceptions
Linda Frum Ms. Conceptions

Adam Symansky

Honored for : Donald Brittain Filmmaker

Nominations 1994 »

Nominee Nominated Work
Adrienne Clarkson Adrienne Clarkson Presents
Halya Kuchmij Man Alive
Susan Teskey The Fifth Estate
Michael Poole The Nature of Things
Adam Symansky Donald Brittain Filmmaker

Don Haig, Terence Macartney-Filgate

Honored for : Timothy Findley: Anatomy of a Writer

Nominations 1993 »

Nominee Nominated Work
Don Haig Timothy Findley: Anatomy of a Writer
Terence Macartney-Filgate Timothy Findley: Anatomy of a Writer
Halya Kuchmij Man Alive
Mary Armstrong On the Eighth Day: Perfecting Mother Nature
Jane Harris Threads of Hope
Les Harris Threads of Hope
Christine Welsh Women in the Shadows
Signe Johansson Women in the Shadows

Nominations 1992 »

Nominee Nominated Work
Peter Raymont Between Two Worlds
Tom Perlmutter Distress Signals
John Walker Distress Signals
Kent Martin Distress Signals
Nancy Archibald The Nature of Things
James Bay : the wind that keeps on blowing
Elias Petras Transplant: The Breath of Life