Awards & Winners

Guggenheim Fellowship for Humanities, US & Canada

Guggenheim Fellowship

Check all the winners of Guggenheim Fellowship for Humanities, US & Canada presented under Guggenheim Fellowship since 1925 .


William Chittick

( Translation)

Andrew Cole

( Medieval & Renaissance Literature)

Sarah Cole

( Literary Criticism)

Ann M. Blair

( Intellectual & Cultural History)

Donald Crafton

( Film, Video, & Radio Studies)

Thomas E. Crow

( Fine Arts Research)

Jacob P. Dalton

( Religion)

Myriam J. A. Chancy

( Literary Criticism)

Susan Bernofsky

( Translation)

Arienne Dwyer

( Linguistics)

Nezar AlSayyad

( Architecture, Planning, & Design)

Deborah Coen

( History of Science, Technology, & Economics)

Mark Aronoff

( Linguistics)

Will Crutchfield

( Music Research)

Asef Bayat

( Near Eastern Studies)

James H. Johnson

( Intellectual & Cultural History)

Ann Gold

( South Asian Studies)

John Holt

( Religion)

Eva Feder Kittay

( Philosophy)

Sarah Kay

( Medieval & Renaissance Literature)

Jill Lepore

( U.S. History)

Devin Fore

( Intellectual & Cultural History)

David Engerman

( U.S. History)

Randall Fuller

( American Literature)

Shannon Jackson

( Theatre Arts)

Robin D.G. Kelley

( U.S. History)

Eric Jennings

( European & Latin American History)

Lillian Guerra

( European & Latin American History)

Karl Jacoby

( U.S. History)

Marina Rustow

( Medieval & Renaissance History)

John Palmer

( Classics)

Steven Pincus

( European & Latin American History)

Carrie Noland

( Dance Studies)

L. A. Paul

( Philosophy )

Michael Nylan

( East Asian Studies)

Carla Mazzio

( English Literature)

Catherine Prendergast

( Intellectual and Cultural History)

Haun Saussy

( East Asian Studies)

John Watkins

( English Literature)

Emily Thompson

( Film, Video, & Radio Studies)

Alexandra Wettlaufer

( European & Latin American Literature)

Bonna D. Wescoat

( Classics)

Helmut Smith

( European & Latin American History)

Emily Talen

( Architecture, Planning, & Design)

Susan Sidlauskas

( Fine Arts Research)

D. Graham Burnett

(History of Science, Technology, & Economics)

Jon T. Coleman

(U.S. History)

Daniel J. Sharfstein

(U.S. History)

Karen Sullivan

(Medieval & Renaissance Literature)

Brett L. Walker

(History of Science, Technology, & Economics)

Philip Vilas Bohlman

(Music Research)

Yomi Braester

(Film, Video, & Radio Studies)

Philip Boehm

(Translation)

Nathan J. Brown

(Near Eastern Studies)

Jean-Louis Cohen

(Architecture, Planning, & Design)

Jennifer Cole

(African Studies)

Bryan J. Cuevas

(Religion)

Jerold Frakes

(Medieval & Renaissance Literature)

Max Paul Friedman

(European & Latin American History)

Andrew Frisardi

(Translation)

R. D. Fulk

(Linguistics)

Lynn Garafola

(Dance Studies)

André Gaudreault

(Film, Video, & Radio Studies)

David L. Haberman

(Religion)

Kyle Harper

(European & Latin American History)

Guy Michael Hedreen

(Fine Arts Research)

Susannah Heschel

(Intellectual & Cultural History)

Maya Jasanoff

(Intellectual & Cultural History)

Bill Johnston

(Translation)

Jane Landers

(European & Latin American History)

Michael Lesy

(Photography Studies)

Zhongjie Lin

(Architecture, Planning, & Design)

Julia Reinhard Lupton

(English Literature)

Elaine Tyler May

(U.S. History)

Robin Miller

(European & Latin American Literature)

Elijah Millgram

(Philosophy)

Kevin Ohi

(Literary Criticism)

Indira Viswanathan Peterson

(South Asian Studies)

Joanna Picciotto

(English Literature)

Leah Price

(Intellectual & Cultural History)

Richard L. Roberts

(African Studies)

Sophia A. Rosenfeld

(Intellectual & Cultural History)

Phillip Round

(American Literature)

David Scott

(Fine Arts Research)

M. Rahim Shayegan

(Classics)

Nancy Sherman

(Philosophy)

Jacqueline Stevens

(U.S. History)

Ann Taves

(Religion)

Marc Van de Mieroop

(Near Eastern Studies)

Richard von Glahn

(East Asian Studies)

Robert P. Weller

(East Asian Studies)

Faith Evelyn Beasley

(European and Latin American Literature)

Stephen R. Bokenkamp

(East Asian Studies)

Teresa Pires do Rio Caldeira

(Architecture, Planning & Design)

Olivia Remie Constable

(Medieval and Renaissance History)

Jamal J. Elias

(Near Eastern Studies)

Margot Elsbeth Fassler

(Medieval and Renaissance Literature)

Douglas Flamming

(United States History)

Peter Galassi

(Photography Studies)

Denise Gigante

(English Literature)

Lori Ginzberg

(United States History)

Ellis Goldberg

(Near Eastern Studies)

Andrea K. Henderson

(English Literature)

Dagmar Herzog

(Intellectual & Cultural History)

Adrian Johns

(Intellectual & Cultural History)

Matthew L. Jones

(History of Science, Technology, and Economics)

Jonathan Lamb

(English Literature)

Melissa Lane

(Classics)

Robert Levine

(American Literature)

Lisa A. Lindsay

(United States History)

William Luis

(European and Latin American Literature)

Thomas Madden

(Medieval and Renaissance History)

James McCann

(History of Science, Technology, and Economics)

Justin McDaniel

(Religion)

Christia Mercer

(Philosophy)

Alan Mintz

(Literary Criticism)

Laure Murat

(Intellectual & Cultural History)

Benjamin Nathans

(European and Latin American History)

Alva Noë

(Philosophy)

Carol Oja

(Music and Dance Research)

Elisha P. Renne

(African Studies)

Lisa Saltzman

(Fine Arts Research)

Damion Searls

(Translation)

Maxim D. Shrayer

(European and Latin American Literature)

Richard Sieburth

(Translation)

Mrinalini Sinha

(South Asian Studies)

Lynn Spigel

(Architecture, Planning, & Design)

Paul Stevens

(English Literature)

Ramie Targoff

(Medieval and Renaissance Literature)

Magda Teter

(European and Latin American History)

Francesca Trivellato

(European and Latin American History)

Steven Ungar

(Film, Video, & Radio Studies)

Gayle Freda Wald

(Folklore & Popular Culture)

Luise White

(African Studies)

James Anderson Winn

(English Literature)

Stephen Yablo

(Philosophy)

Kent Jones

(Film, Video, & Radio Studies)

Jennifer Ellen Robertson

(East Asian Studies)

Walter L Adamson

(Italian History)

Thomas G. Andrews

(United States History)

Shahzad Bashir

(Near Eastern Studies)

Sven Beckert

(United States History)

Elizabeth S. Bolman

(Fine Arts Research)

Vincent Brown

(African Studies)

W. Fitzhugh Brundage

(United States History)

Jeffrey Jerome Cohen

(Medieval Literature)

Alon Confino

(German and East European History)

Brian P. Copenhaver

(Philosophy)

Robert Faggen

(American Literature)

Grace S. Fong

(Literary Criticism)

Caroline Cole Ford

(French History)

Estelle B. Freedman

(United States History)

Michael Gordin

(History of Science and Technology)

Jonathan Haynes

(Film, Video, and Radio Studies)

Jeffrey Gardner Heath

(Linguistics)

Anne D. Hedeman

(Medieval History)

Ursula K. Heise

(Intellectual and Cultural History)

Christie Hodgen

(Fiction)

Michael Honey

(Folklore and Popular Culture)

George B. Hutchinson

(American Literature)

Benjamin J. Kaplan

(Renaissance History)

Matthew G. Kirschenbaum

(Literary Criticism)

Marwan Kraidy

(Near Eastern Studies)

Lorenz Martin Lüthi

(German and East European History)

Todd Lewis

(Religion)

Mark Crispin Miller

(Folklore and Popular Culture)

Simon Morrison

(Music Research)

Sachiko Murata

(Translation)

Heather S. Nathans

(Theater Arts)

Fallou Ngom

(African Studies)

Lynn K. Nyhart

(History of Science and Technology)

Heidi Rika Maria Pauwels

(South Asian Studies)

Jonathan Pieslak

(Music Research)

Kevin M.F. Platt

(Russian History)

John Plotz

(English Literature)

Bill Porter

(Translation)

Bruce Robbins

(Literary Criticism)

Alan Stewart

(English Literature)

Sanjay Subrahmanyam

(Intellectual and Cultural History)

Monika Truemper

(Classics)

Deborah M. Valenze

(British History)

Eric J. Van Young

(Iberian and Latin American History)

Louis S. Warren

(United States History)

Susan Verdi Webster

(Fine Arts Research)

Judith T. Zeitlin

(East Asian Studies)

Christy Anderson

(Architecture, Planning, & Design)

Andrew Apter

(African Studies)

Antoinette Burton

(British History)

Joshua Brown

(U.S. History)

Peter Constantine

(Translation)

Caroline Elkins

(British History)

William Caferro

(Renaissance History)

David Caron

(Intellectual & Cultural History)

Hasia Diner

(Intellectual & Cultural History)

Angie Estes

(Poetry)

Gary Alan Fine

(Sociology)

Ted Genoways

(American Literature)

Rita Felski

(Literary Criticism)

Sharon Gerstel

(Medieval History)

James H. Fowler

(Sociology)

Bernard L. Herman

(Folklore & Popular Culture)

Thomas Kühne

(Intellectual & Cultural History)

Linda Hess

(South Asian Studies)

Jeffrey C. Kinkley

(Literary Criticism)

Joshua T. Katz

(Classics)

Bernard Haykel

(Near Eastern Studies)

Pieter Judson

(German & East European History)

Shinobu Kitayama

(Psychology)

Rosemary A Joyce

(Anthropology & Cultural Studies)

Gregory P. A. Levine

(Fine Arts Research)

Alan Govenar

(Folklore & Popular Culture)

Gastón Gordillo

(Iberian & Latin American History)

Adeline Masquelier

(African Studies)

Tomoko Masuzawa

(Religion)

Louise McReynolds

(Russian History)

Michael Meyer

(General Nonfiction)

Paula A. Michaels

(History of Science & Technology)

Margaret M. Mitchell

(Translation)

Philip Pettit

(Philosophy)

Sarah Ruden

(Translation)

Susan Schulten

(U.S. History)

Elizabeth Sears

(Fine Arts Research)

Richard Serrano

(Literary Criticism)

Mary Sheriff

(French History)

Carol Silverman

(Folklore & Popular Culture)

Adam T. Smith

(Anthropology & Cultural Studies)

Sarah Stanbury

(Medieval Literature)

Gordon Teskey

(English Literature)

Camilla Townsend

(Iberian & Latin American History)

Anna Lowenhaupt Tsing

(Anthropology & Cultural Studies)

R. Jay Wallace

(Philosophy)

Yunxiang Yan

(East Asian Studies)

Betsy Erkkila

(American Literature)

Walter Johnson

(U.S. History)

Gerald Kutcher

(History of Science & Technology)

Amanda Anderson

(Intellectual & Cultural History)

Robert M. Beachy

(German & East European History)

Eliot Borenstein

(Slavic Literature)

Jeffrey Bortz

(Iberian & Latin American History)

Thomas Brothers

(Folklore & Popular Culture)

Kate Brown

(Russian History)

Thomas J. Campanella

(Architecture, Planning, & Design)

John Campbell

(Philosophy)

Suzanne Carbonneau

(Dance Studies)

Vincent Carretta

(American Literature)

Richard M. Cook

(American Literature)

E. A. Dobrenko

(Slavic Literature)

Frances E Dolan

(English Literature)

Caryl Emerson

(Slavic Literature)

Carl W. Ernst

(Translation)

Denis Feeney

(Classics)

Francesca Fiorani

(Fine Arts Research)

Pierre Force

(French Literature)

Peter Galison

(History of Science & Technology)

Joshua Gamson

(Folklore & Popular Culture)

Howard Goldblatt

(Translation)

Annette Gordon-Reed

(United States History)

Amy S. Greenberg

(United States History)

Richard Halpern

(English Literature)

Karen Halttunen

(United States History)

Alice C. Harris

(Linguistics)

Heather Hendershot

(Film, Video, & Radio Studies)

Benjamin Carter Hett

(German & East European History)

John N. King

(Bibliography)

Jaime R. Lara

(Fine Arts Research)

Theodore J. Lewis

(Religion)

Roderick A. McDonald

(Iberian & Latin American History)

Jeff McMahan

(Philosophy)

Ingrid Monson

(African Studies)

Mai Ngai

(United States History)

Tara E. Nummedal

(History of Science & Technology)

Leslie P. Peirce

(Near Eastern Studies)

Carla Pestana

(British History)

Alexander Rehding

(Music Research)

Wadda C. Ríos-Font

(Latin American Literature)

Lisa Rodensky

(Literary Criticism)

Victoria Sanford

(Iberian & Latin American History)

Joseph R. Slaughter

(Literary Criticism)

Jacob Soll

(Intellectual & Cultural History)

David Wallace

(Medieval Literature)

Deborah White

(United States History)

João Biehl

(Iberian & Latin American History)

Michael Bess

(Intellectual & Cultural History)

David Galenson

(Fine Arts Research)

John Brown

(Painting)

Nancy Easterlin

(Literary Criticism)

Linda Woodbridge

(English Literature)

Edith Grossman

(Translation)

Daniel Horowitz

(U.S. History)

Val Vinokur

(Translation)

Beth Levin

(Linguistics)

Victor Friedman

(Linguistics)

Christopher S. Celenza

(Renaissance History)

Nicholas Watson

(Medieval Literature)

Achsah Guibbory

(English Literature)

Leon Fink

(U.S. History)

Brigitte Bedos Rezak

(Medieval History)

Paul Sorrentino

(American Literature)

John Wallace Nunley

(African Studies)

Michael J. Lewis

(Architecture, Planning, & Design)

Nancy Ruttenburg

(Slavic Literature)

Sean Keilen

(English Literature)

David M. Halperin

(Intellectual & Cultural History)

Donald Harper

(East Asian Studies)

Margaret L. Anderson

(German & East European History)

Rachel Fulton

(Religion)

Meiling Cheng

(Fine Arts Research)

Judith Mayne

(Film, Video, & Radio Studies)

Claire Preston

(English Literature)

Ruth Lewin Sime

(History of Science & Technology)

Martha Himmelfarb

(Religion)

Sumit Guha

(South Asian Studies)

Anton Treuer

(Linguistics)

Ann Goldstein

(Translation)

Michael Leja

(Fine Arts Research)

Howard Bodenhorn

(Economics)

Allan Greer

(U.S. History)

Ken Alder

(History of Science & Technology)

Deborah Cohen

(British History)

Paul C. Johnson

(Religion)

Mary Kay Vaughan

(Iberian & Latin American History)

Alan M Stahl

(Italian History)

Barbara Hahn

(German & Scandinavian Literature)

Joanne Meyerowitz

(U.S. History)

Paolo Mancosu

(Philosophy)

Giovanni R. F. Ferrari

(Literary Criticism)

Tim Maudlin

(Philosophy)

Laurent Dubois

(French History)

William M. Hamlin

(Bibliography)

Wendy Griswold

(U.S. History)

Sarah Watts

(Fine Arts Research)

Susan Ashbrook Harvey

(Near Eastern Studies)

William Baer

(Spanish & Portuguese Literature)

Michael Penn

(Religion)

Philippa Levine

(Intellectual & Cultural History)

Ana María Ochoa-Gautier

(Music Research)

David Frankfurter

(Near Eastern Studies)

Michael Wachtel

(Slavic Literature)

Peter D. Little

(African Studies)

Ed Folsom

(American Literature)

William R. Ferris

(Folklore & Popular Culture)

Cynthia Talbot

(South Asian Studies)

Ernesto Oroza

(Architecture, Planning, & Design)

Lisa Zunshine

(Literary Criticism)

J. Arch Getty

(Russian History)

Kay Kaufman Shelemay

(Music Research)

Teofilo Ruiz

(Iberian & Latin American History)

Catherine Brekus

(Religion)

Warwick Anderson

(History of Science & Technology)

Lawrence Venuti

(Italian Literature)

Paul Horwich

(Philosophy)

Peter Pesic

(History of Science & Technology)

Mary Louise Roberts

(French History)

Neil Foley

(U.S. History)

Carola Hein

(Architecture, Planning, & Design)

Daniel T. Rodgers

(U.S. History)

Andrew Watsky

(Fine Arts Research)

Kathryn Kerby-Fulton

(Medieval Literature)

Sara Tilghman Nalle

(Iberian & Latin American History)

Michael Gorra

(Literary Criticism)

Fred Donner

(Religion)

Robert Self

(U.S. History)

James Clifford

(Intellectual & Cultural History)

Michael Satlow

(Religion)

Margaret Crawford

(Architecture, Planning, & Design)

John Walbridge

(History of Science & Technology)

Thomas James Dandelet

(Renaissance History)

Greg Delanty

(Poetry)

Mark D. Steinberg

(Russian History)

Dina Rizk Khoury

(Near Eastern Studies)

Michael Henry Scrivener

(English Literature)

Margaretta M. Lovell

(Fine Arts Research)

Bernard Wasserstein

(Intellectual & Cultural History)

Rick Altman

(Film, Video, & Radio Studies)

A. Mark Smith

(History of Science & Technology)

Domenico Bertoloni Meli

(History of Science & Technology)

Shadi Bartsch

(Classics)

Nigel Smith

(Literary Criticism)

Gail Hershatter

(East Asian Studies)

Laurie Shannon

(Intellectual & Cultural History)

Meredith P. Lillich

(Medieval History)

Pamela O. Long

(History of Science & Technology)

Enrique García Santo-Tomás

(Spanish & Portuguese Literature)

Sidra DeKoven Ezrahi

(Literary Criticism)

Paul W. Kroll

(East Asian Studies)

Heide Fehrenbach

(German & East European History)

Anne C. Shreffler

(Music Research)

Robert J. Griffin

(English Literature)

Piotr Michalowski

(Near Eastern Studies)

Erika Naginski

(Fine Arts Research)

Gary J. Marker

(Russian History)

Julie Stone Peters

(Theatre Arts)

Allen Wells

(Iberian & Latin American History)

Paula S. Fass

(U.S. History)

Jill Ciment

(Fiction)

Brooke Larson

(Iberian & Latin American History)

Nina Rattner Gelbart

(History of Science & Technology)

Harriet Murav

(Slavic Literature)

Daniel Smail

(Medieval History)

Daniel James

(Iberian & Latin American History)

Frank J. Korom

(South Asian Studies)

Leon Wieseltier

(Near Eastern Studies)

Paul M. Cobb

(Near Eastern Studies)

Arden Reed

(Fine Arts Research)

Ronald Schuchard

(English Literature)

Joseph Leo Koerner

(Fine Arts Research)

Anthony Pagden

(Intellectual & Cultural History)

Constance Valis Hill

(Dance Studies)

Robert Edelman

(Russian History)

John M. Lipski

(Linguistics)

Louis Galambos

(U.S. History)

Donald S Lopez

(Religion)

Michael Heffley

(Folklore & Popular Culture)

Patricia Cohen

(U.S. History)

John V. Robinson

(Folklore & Popular Culture)

Jonathan Michel Metzl

(History of Science & Technology)

Carol L. Lawton

(Classics)

Anthony J. La Vopa

(Intellectual & Cultural History)

Arthur Goldhammer

(U.S. History)

Diana Fuss

(Literary Criticism)

Noel Valis

(Spanish & Portuguese Literature)

James Sanders

(Architecture, Planning, & Design)

Karen V. Hansen

(U.S. History)

David Oubiña

(Film, Video, & Radio Studies)

Robert A. Yelle

(Religion)

Barbara Fuchs

(Spanish & Portuguese Literature)

Douglas Kahn

(Film, Video, & Radio Studies)

Nathaniel Deutsch

(Slavic Literature)

Diane Koenker

(Russian History)

Douglas Biow

(Italian Literature)

John Pollini

(Classics)

Mark Mitchell

(American Literature)

Martha Feldman

(Music Research)

Neil McWilliam

(Fine Arts Research)

Ashley Null

(Religion)

Dena Goodman

(French History)

Julia V. Douthwaite

(French Literature)

Deidre Lynch

(English Literature)

John A. Lane

(Bibliography)

James S. Shapiro

(English Literature)

Dennis Des Chene

(History of Science & Technology)

Thomas Hurka

(Philosophy)

Steven Feierman

(African Studies)

Yu Liu

(English Literature)

Timothy Brook

(East Asian Studies)

Theda Perdue

(U.S. History)

Ulrich Baer

(Literary Criticism)

D. Vance Smith

(Medieval Literature)

Diana Taylor

(Latin American Literature)

Daniel Mendelsohn

(Classics)

Eckart Förster

(Philosophy)

Alison Frazier

(Bibliography)

Eugene Yuejin Wang

(Fine Arts Research)

Deborah Willis

(Photography Studies)

Dale A Olsen

(Folklore & Popular Culture)

Donald Cosentino

(Folklore & Popular Culture)

Gary R. Saxonhouse

(Economic History)

David Jan Sorkin

(German & East European History)

Donald J. Raleigh

(Russian History)

Adeeb Khalid

(Russian History)

Arnold Krupat

(American Literature)

Christopher J. Lane

(Intellectual & Cultural History)

Claudia Koonz

(German & East European History)

Fernando Arenas

(Spanish & Portuguese Literature)

Alexander Jones

(History of Science & Technology)

Elizabeth A. Fenn

(U.S. History)

Dorothy L Hodgson

(African Studies)

Theresa M. Kelley

(English Literature)

Remy Charlip

(Dance Studies)

Geoffrey Brock

(Italian Literature)

Sally M. Promey

(Religion)

Valerie Smith

(American Literature)

Sharon A. Farmer

(Medieval History)

Iain Boal

(History of Science & Technology)

Michael Grossberg

(U.S. History)

Susan Pedersen

(British History)

Tryna Lyons

(Fine Arts Research)

Richard E. Goodkin

(French Literature)

Ian Hodder

(Near Eastern Studies)

Philip Nord

(French History)

Mark Edmundson

(Intellectual & Cultural History)

Leonard Barkan

(Literary Criticism)

Ruth Rogaski

(History of Science & Technology)

Jenny Davidson

(English Literature)

Thomas Sugrue

(U.S. History)

Ronald Green

(Religion)

James R. Dow

(Linguistics)

Piero Gleijeses

(U.S. History)

Maria R. Heim

(Religion)

Paul Byard

(Architecture, Planning, & Design)

Steven Englund

(French History)

Victoria Kirkham

(Italian Literature)

Martin Wiener

(British History)

Gerhard Böwering

(Near Eastern Studies)

Maud Lavin

(Fine Arts Research)

Ned Sublette

(Music Research)

Judith T. Irvine

(Linguistics)

José Manuel Valenzuela Arce

(Fine Arts Research)

John Huehnergard

(Linguistics)

John Abel Pinto

(Architecture, Planning, & Design)

John Belton

(Film, Video, & Radio Studies)

Natasha Staller

(Fine Arts Research)

Niek Veldhuis

(Near Eastern Studies)

Rhonda K. Garelick

(Theatre Arts)

Alexandra Jaffe

(Linguistics)

Deborah Harkness

(History of Science & Technology)

Niklaus Largier

(German & Scandinavian Literature)

Peter Stallybrass

(English Literature)

Jerrold E Seigel

(Intellectual & Cultural History)

Christopher Beckwith

(Near Eastern Studies)

J. B. Owens

(Iberian & Latin American History)

Henry John Drewal

(African Studies)

Bruce Holsinger

(Medieval Literature)

Martha Ann Selby

(South Asian Studies)

Carolyn Williams

(English Literature)

Robert J. Richards

(History of Science & Technology)

H. Perry Chapman

(Fine Arts Research)

Jason BeDuhn

(Religion)

Rebecca J. Scott

(Iberian & Latin American History)

Greg Grandin

(Iberian & Latin American History)

Constance H. Berman

(Medieval History)

Angus Fletcher

(Literary Criticism)

Qianshen Bai

(Fine Arts Research)

Mac Griswold

(Architecture, Planning, & Design)

Joseph C. Miller

(Intellectual & Cultural History)

Katherine Verdery

(German & East European History)

Fritz Graf

(Classics)

Ruth Ben-Ghiat

(Italian History)

John G. Gibson

(Dance Studies)

Leo Treitler

(Music Research)

Robert Moeller

(German & East European History)

Howell S. Baum

(Planning)

Mary Ellen Brown

(Folklore & Popular Culture)

Gregg Mitman

(History of Science & Technology)

Mary J Carruthers

(Medieval Literature)

Margo Todd

(British History)

Roger Gilbert

(American Literature)

Peter Kivy

(Literary Criticism)

J. Marshall Unger

(Linguistics)

Alan M. Taylor

(Economic History)

Peggy Phelan

(Theatre Arts)

Mark Lilla

(Intellectual & Cultural History)

Daniel E. Fleming

(Religion)

Douglas Mao

(English Literature)

Ann E. Gibson

(Fine Arts Research)

Lorna Hutson

(English Literature)

M. Susan Lindee

(History of Science & Technology)

Kenneth M. Bilby

(Folklore & Popular Culture)

David Stern

(Near Eastern Studies)

Gwendolyn Wright

(Architecture, Planning, & Design)

Stuart Banner

(U.S. History)

Timur Kuran

(Economic History)

Stephen Kotkin

(Russian History)

Wayne Franklin

(American Literature)

Sarah McPhee

(Fine Arts Research)

Talya Fishman

(Near Eastern Studies)

Zeynep C?elik

(Near Eastern Studies)

Steven Johnstone

(Classics)

Susan L. Einbinder

(Medieval Literature)

Jane Dailey

(U.S. History)

Eve D'Ambra

(Classics)

Paul N. Edwards

(History of Science & Technology)

Karen Ordahl Kupperman

(U.S. History)

Cannon Hudson

(Fine Arts)

Michael P Steinberg

(Intellectual & Cultural History)

Alberto Ure

(Theatre Arts)

Matthew Connelly

(Intellectual & Cultural History)

Christopher L. Miller

(French Literature)

Arnold I. Davidson

(Philosophy)

Catherine Robson

(English Literature)

David Nicholas

(Medieval History)

Langdon Hammer

(American Literature)

Julia K. Murray

(Fine Arts Research)

Isidore Okpewho

(African Studies)

Maxine Berg

(Economic History)

John S. Justeson

(Linguistics)

Ira Berlin

(U.S. History)

Gitta Honegger

(Theatre Arts)

Neil Levine

(Architecture, Planning, & Design)

Carter V. Findley

(Near Eastern Studies)

Helen Hardacre

(Religion)

David Levi Strauss

(Photography Studies)

Edward J. Sullivan

(Fine Arts Research)

Monica H. Green

(Medieval History)

John Haugeland

(Philosophy)

Gerard Aching

(Latin American Literature)

Max Page

(Architecture, Planning, & Design)

John Balaban

(East Asian Studies)

Dane Kennedy

(British History)

Catherine J. Julien

(Iberian & Latin American History)

Douglas M. Knight Jr.

(Dance Studies)

Barbara Alpern Engel

(Russian History)

Devin Deweese

(Religion)

Donald Quataert

(Near Eastern Studies)

Michael Geyer

(German & East European History)

Matthew Restall

(Iberian & Latin American History)

Lynne Viola

(Russian History)

Lisa Lowe

(Literary Criticism)

Emily S Apter

(Literary Criticism)

David Scott Kastan

(English Literature)

E. M. Beekman

(History of Science & Technology)

Margaret J. M. Ezell

(English Literature)

Brian Linn

(U.S. History)

Robert H Brinkmeyer

(American Literature)

Peter N. Miller

(Renaissance History)

Heather Dubrow

(English Literature)

Lynn Staley

(Medieval Literature)

Steven Z. Levine

(Fine Arts Research)

William Uricchio

(Film, Video, & Radio Studies)

Steven Feld

(Music Research)

W. Jackson Rushing

(Fine Arts Research)

Zainab Bahrani

(Fine Arts Research)

Sean Dorrance Kelly

(Philosophy)

Timothy R. Tangherlini

(Folklore & Popular Culture)

Sabine Wilke

(German & Scandinavian Literature)

Yopie Prins

(English Literature)

Stuart Klawans

(Film, Video, & Radio Studies)

Tom Conley

(French Literature)

Robert N. Proctor

(History of Science & Technology)

David Hinton

(East Asian Studies)

Mary Baine Campbell

(Literary Criticism)

Donald Reid

(French History)

Philip Lutgendorf

(Religion)

Christopher S. Wood

(Fine Arts Research)

David Gilmore

(Folklore & Popular Culture)

Noël Carroll

(Philosophy)

Jeffrey Gould

(Iberian & Latin American History)

David A. Bell

(French History)

John Kelsay

(Religion)

John R. Clarke

(Classics)

René Prieto

(Latin American Literature)

Robert Martensen

(History of Science & Technology)

Alison Winter

(History of Science & Technology)

Guy P. R. Métraux

(Fine Arts Research)

Jonathan Hay

(Fine Arts Research)

John Nathan

(East Asian Studies)

Douglas Irwin

(Economic History)

Ivan Jakši?

(Iberian & Latin American History)

Gary Taylor

(English Literature)

Lea Jacobs

(Film, Video, & Radio Studies)

Ian Morris

(Classics)

Lee Palmer Wandel

(Renaissance History)

Robert N. Watson

(English Literature)

James Woolley

(English Literature)

John D. Dorst

(Folklore & Popular Culture)

Bruce Nelson

(U.S. History)

Ann Fabian

(U.S. History)

Christopher Cannon

(Medieval Literature)

Alan Bewell

(History of Science & Technology)

Omer Bartov

(German & East European History)

John D Lyons

(French Literature)

Michael Gagarin

(Classics)

Jerome Loving

(American Literature)

David Ludden

(South Asian Studies)

Jonathan Weinberg

(Fine Arts Research)

Peter Lake

(British History)

Anne Feldhaus

(South Asian Studies)

Lena Cowen Orlin

(British History)

Diane Ghirardo

(Architecture, Planning, & Design)

Nicholas Howe

(Medieval Literature)

Lennard J. Davis

(Intellectual & Cultural History)

Kristin Mann

(African Studies)

Anthony Cutler

(Near Eastern Studies)

Larry Wolff

(German & East European History)

Martha Howell

(Medieval History)

Kathy Peiss

(U.S. History)

Lev Manovich

(Film, Video, & Radio Studies)

Deborah Jowitt

(Dance Studies)

Philip Brett

(Music Research)

Susan Gal

(Linguistics)

Rosemary Lloyd

(French Literature)

Takashi Fujitani

(U.S. History)

Sam Davis

(Architecture, Planning, & Design)

Robin Fleming

(Medieval History)

Thomas T. Allsen

(East Asian Studies)

Stanley Boorman

(Bibliography)

William Gay

(Fiction)

William L. Fox

(Photography Studies)

Stephen Kern

(Intellectual & Cultural History)

Stephen Neale

(Philosophy)

Thomas Gardner

(American Literature)

Maggie Bickford

(Fine Arts Research)

Florence Bernault

(African Studies)

Fred Anderson

(U.S. History)

Joan B. Landes

(Intellectual & Cultural History)

Joanne Greenbaum

(Fine Arts)

Anne Higonnet

(Fine Arts Research)

D. M. G. Sutherland

(French History)

Geoff Eley

(German & East European History)

Margaret Russett

(English Literature)

Ardis Cameron

(U.S. History)

Abigail Solomon-Godeau

(Fine Arts Research)

Marianne Hirsch

(Literary Criticism)

Michele Helene Bogart

(Fine Arts Research)

Jean-Laurent Rosenthal

(Economic History)

Elizabeth Lunbeck

(History of Science & Technology)

Kathleen Wilson

(British History)

Janice L. Ross

(Dance Studies)

Bruce R. Smith

(English Literature)

Asunción Lavrín

(Iberian & Latin American History)

John E. Crowley

(U.S. History)

James R. Bartholomew

(History of Science & Technology)

Joan L. Richards

(History of Science & Technology)

John Richardson

(Fine Arts Research)

Dale V. Kent

(Italian History)

Joseph Horowitz

(Music Research)

Marcel Detienne

(Classics)

Jorge D. Tartarini

(Architecture, Planning, & Design)

J. Gerald Kennedy

(American Literature)

Ann Astell

(Religion)

John M. Ganim

(Medieval Literature)

Larry Silver

(Fine Arts Research)

Geoffrey Parker

(Renaissance History)

Hilary Margo Schor

(English Literature)

Amy G. Remensnyder

(Medieval History)

Aníbal González-Pérez

(Latin American Literature)

Cristina Bacchilega

(Folklore & Popular Culture)

Michael V. Wedin

(Philosophy)

Kevin Boyle

(U.S. History)

Nancy Shatzman Steinhardt

(East Asian Studies)

Jason Berry

(Folklore & Popular Culture)

Marie-Laure Ryan

(Literary Criticism)

Daniel J. Sherman

(French History)

David T. Van Zanten

(Architecture, Planning, & Design)

Alejandro Tortolero Villaseñor

(Iberian & Latin American History)

Katherine W. Rinne

(Architecture, Planning, & Design)

Maryanne Kowaleski

(Medieval History)

Jeremy Adelman

(Iberian & Latin American History)

Simon Gikandi

(African Studies)

Toril Moi

(German & Scandinavian Literature)

Robert J. Penella

(Classics)

Yuri Slezkine

(Russian History)

Patricia Ebrey

(East Asian Studies)

Peter Temin

(Economic History)

Richard H. Davis

(Religion)

Richard Steven Street

(Photography Studies)

Trajano Augusto Ricca Vieira

(Latin American Literature)

Rebecca Harris-Warrick

(Dance Studies)

Patricia Curd

(Philosophy)

Susan Youens

(Music Research)

Sumathi Ramaswamy

(South Asian Studies)

Philip Hoffman

(Economic History)

Paul E. Walker

(Religion)

Susan L Mizruchi

(American Literature)

Thomas L. Dumm

(Intellectual & Cultural History)

Rachel Moore

(Folklore & Popular Culture)

Todd Kontje

(German & Scandinavian Literature)

Colleen McDannell

(Photography Studies)

Michael Bratman

(Philosophy)

Alice L. Conklin

(French History)

Lev Loseff

(Slavic Literature)

Marc R. Forster

(German & East European History)

Barbara Newman

(Medieval Literature)

John Bowers

(Medieval Literature)

John Storm Roberts

(Dance Studies)

Douglas Anderson

(American Literature)

Ewa Lajer-Burcharth

(Fine Arts Research)

Donka Minkova

(Linguistics)

Mary Sponberg Pedley

(Bibliography)

Manuela Hoelterhoff

(Music Research)

Claudia L. Johnson

(English Literature)

Dennis Romano

(Italian History)

Mark Phillips

(Intellectual & Cultural History)

Katharine Eisaman Maus

(English Literature)

Mike Wallace

(U.S. History)

Louis A Pe?rez

(Iberian & Latin American History)

Marilyn B. Young

(East Asian Studies)

Philip D. Morgan

(U.S. History)

Julie Taylor

(Folklore & Popular Culture)

Jonathon Glassman

(African Studies)

Peter Jeffery

(Music Research)

Amanda Vaill

(Dance Studies)

Nancy A Hewitt

(U.S. History)

Joan Weiner

(Philosophy)

Anne Bogart

(Theatre Arts)

Evelyn Fox Keller

(History of Science & Technology)

Peter Dear

(History of Science & Technology)

Bernth Lindfors

(Theatre Arts)

Lillian Hoddeson

(History of Science & Technology)

Deborah A. Kapchan

(Folklore & Popular Culture)

Jahan Ramazani

(English Literature)

Joseph Parisi

(American Literature)

Lawrence Nees

(Fine Arts Research)

Amelia Jones

(Fine Arts Research)

Ingrid D. Rowland

(Renaissance History)

Michael Camille

(Fine Arts Research)

Kristine Stiles

(Photography Studies)

James J. Sheehan

(Intellectual & Cultural History)

April Alliston

(French Literature)

Lisa M. Bitel

(Medieval History)

Dovid Katz

(German & Scandinavian Literature)

Maria Todorova

(German & East European History)

Raquel Olea Barriga

(Latin American Literature)

Trisha Ziff-Meyer

(Fine Arts Research)

R. W Liscombe

(Architecture, Planning, & Design)

Thomas Head

(Medieval History)

Z. S. Strother

(Fine Arts Research)

Robert Blair St. George

(U.S. History)

Stuart H. Blackburn

(South Asian Studies)

Robert S. DuPlessis

(Economic History)

William Craft Brumfield

(Russian History)

Stephen Orgel

(English Literature)

Shira Wolosky

(Literary Criticism)

Richard Greaves

(British History)

Vicki Caron

(French History)

Robert A. Orsi

(Religion)

Richard Talbert

(Classics)

Thomas Dublin

(Economic History)

Robert H. Abzug

(U.S. History)

Jane A. Bernstein

(Bibliography)

George Knox

(Fine Arts Research)

Jay Clayton

(Literary Criticism)

Jeffrey Knapp

(English Literature)

Jean E. Howard

(English Literature)

Joseph Lynch

(Medieval History)

Carole Fabricant

(English Literature)

James Cracraft

(Russian History)

Glenda Gilmore

(U.S. History)

Peter Railton

(Philosophy)

Alan M Wald

(American Literature)

Gordon H. Chang

(U.S. History)

Richard Newhauser

(Medieval Literature)

Dick Davis

(Near Eastern Studies)

Ivan G. Marcus

(Religion)

Caroline H. Bledsoe

(African Studies)

Richard Howard Stamelman

(French Literature)

Linda C. Dowling

(American Literature)

Peter Fritzsche

(Intellectual & Cultural History)

Neil Harris

(U.S. History)

C. Christopher Soufas

(Spanish & Portuguese Literature)

C. Edson Armi

(Architecture, Planning, & Design)

Kristin Ross

(French Literature)

Julia Vicioso

(Architecture, Planning, & Design)

Janet Catherine Berlo

(Fine Arts Research)

Robert C. Davis

(Renaissance History)

Claudia Roth Pierpont

(Dance Studies)

David Biale

(Intellectual & Cultural History)

Barbara Watson Andaya

(East Asian Studies)

Kit Galloway

(Video & Audio)

Robert S Nelson

(Fine Arts Research)

Regina Harrison

(Latin American Literature)

Martha Woodmansee

(Literary Criticism)

Lydia Goehr

(Music Research)

Laura Downs

(French History)

Kathleen M. Erndl

(South Asian Studies)

Maria tatar

(Folklore & Popular Culture)

Ellen DuBois

(Intellectual & Cultural History)

Peter Iverson

(U.S. History)

Carol Lansing

(Italian History)

Linne R. Mooney

(Bibliography)

Caroline Jones

(Fine Arts Research)

Daniel Cohen

(U.S. History)

Ha Jin

(Fiction)

Robert Grant Irving

(Architecture, Planning, & Design)

John Mason

(Folklore & Popular Culture)

Katharine Park

(History of Science & Technology)

David Frick

(German & East European History)

Kathryn Hellerstein

(German & Scandinavian Literature)

Mack Walker

(German & East European History)

Katherine H. Tachau

(Medieval History)

Sara F. Matthews Grieco

(Italian History)

Stephen G Brush

(History of Science & Technology)

Victoria de Grazia

(Intellectual & Cultural History)

Ron Jenkins

(Theatre Arts)

Wu Hung

(Fine Arts Research)

Seth Schwartz

(Classics)

Uri Shulevitz

(Folklore & Popular Culture)

William R. Newman

(History of Science & Technology)

Sheila S. Blair

(Fine Arts Research)

Warren Ginsberg

(Medieval Literature)

Teresa Toledo Cabrera

(Film, Video, & Radio Studies)

Sabine MacCormack

(Iberian & Latin American History)

James S. Romm

(Classics)

John F. Kasson

(U.S. History)

Paula Richman

(Religion)

Elizabeth Anne McCauley

(Photography Studies)

Abdellah Hammoudi

(Near Eastern Studies)

Jane O. Newman

(German & Scandinavian Literature)

Lyle Leverich

(American Literature)

Eileen Julien

(African Studies)

Elise Wirtschafter

(Russian History)

A. Roger Ekirch

(British History)

Paula Findlen

(Renaissance History)

Lenard Berlanstein

(French History)

Frances Kamm

(Philosophy)

Nelson Lichtenstein

(U.S. History)

Kathy Eden

(Intellectual & Cultural History)

Lee Haring

(Folklore & Popular Culture)

Alan Prince

(Linguistics)

Barbara Weinstein

(Iberian & Latin American History)

Michael W. Herren

(Medieval Literature)

David R. Riggs

(English Literature)

Nancy Troy

(Fine Arts Research)

Gisela von Wobeser

(Iberian & Latin American History)

Judith Butler

(Literary Criticism)

Mattison Mines

(South Asian Studies)

Richard Dellamora

(English Literature)

Eloise Quiñones Keber

(Fine Arts Research)