Awards & Winners

1990 Nika Award

Check winners and nominations of 1990 Nika Award. Check awards winners of Nika Awards 1990. (Click on the Award name to show winners and nominees)

Nika Awards 1990

Nika Award for Best Director

Stanislav Govorukhin

Honored for : You Can't Live Like That

Nominations »

Nominee Nominated Work
Stanislav Govorukhin You Can't Live Like That
Vitali Kanevsky Freeze Die Come to Life
Kira Muratova The Asthenic Syndrome
Nika Award for Best Film

Kira Muratova

Honored for : The Asthenic Syndrome

Nominations »

Nominee Nominated Work
Kira Muratova The Asthenic Syndrome
Pavel Lungin Taxi Blues
Vitali Kanevsky Freeze Die Come to Life
Nika Award for Best Actor

Innokenty Smoktunovsky

Honored for : Ladies Tailor

Nominations »

Nominee Nominated Work
Innokenty Smoktunovsky Ladies Tailor
Pyotr Mamonov Taxi Blues
Sergey Shakurov Dogs' Feast
Nika Award for Best Documentary

Stanislav Govorukhin

Honored for : You Can't Live Like That

Nominations »

Nominee Nominated Work
Stanislav Govorukhin You Can't Live Like That
Herz Frank There Were Seven Simeons
Semyon Aranovich I Was Stalin's Bodyguard
Nika Award for Best Popular-Science Film

Boris Golovnya

Honored for : Remembering Boris Pasternak

Nominations »

Nominee Nominated Work
Boris Golovnya Remembering Boris Pasternak
Yuri Maryamov The Jewish Cemetery
Raphael Nahmanovich The Jewish Cemetery
Andrei Zagdansky Interpretation of Dreams
Nika Award for Best Animated Feature Film

Bondo Shoshitaishvili

Honored for : Slap In The Face

Nominations »

Nominee Nominated Work
Bondo Shoshitaishvili Slap In The Face
Natalya Marchenkova Love And Death Of A Plain Potato
Ivan Maximov 5/4
Nika Award for Best Screenplay

Stanislav Govorukhin

Honored for : You Can't Live Like That

Nominations »

Nominee Nominated Work
Stanislav Govorukhin You Can't Live Like That
Pavel Lungin Taxi Blues
Sergei Popov The Asthenic Syndrome
Alexander Chernykh The Asthenic Syndrome
Kira Muratova The Asthenic Syndrome
Nika Award for Best Cinematography

Denis Yevstigneyev

Honored for : Taxi Blues

Nominations »

Nominee Nominated Work
Denis Yevstigneyev Taxi Blues
Alexander Knyazhinsky The Dusk
Sergei Onufriyev A Trip to Wiesbaden
Nika Award for Best Production Designer

Boris Blank

Honored for : Mother of Jesus

Nominations »

Nominee Nominated Work
Boris Blank Mother of Jesus
Vladimir Yarin The Witches Cave
Sergei Onipenko The Witches Cave
Valeri Kostrin Mother
Levan Lazishvili Mother
Anatoli Panfilov Mother
Francesco Cuppini Mother
Nika Award for Best Costume Design

Larisa Konnikova

Honored for : The Royal Hunt

Nominations »

Nominee Nominated Work
Larisa Konnikova The Royal Hunt
Nadezhda Fadeyeva The Witches Cave
Ganna Ganevskaya Mother
Nika Award for Best Sound

Roland Kazaryan

Honored for : Mother

Nominations »

Nominee Nominated Work
Roland Kazaryan Mother
Enn S├Ąde Only for Crazy
Yuri Mikhajlov Reed Paradise
Nika Award for Best Music

Mikael Tariverdiev

Honored for : Peril at End House

Nominations »

Nominee Nominated Work
Mikael Tariverdiev Peril at End House
Vladimir Dashkevich The Gambler
Aleksandr Zatsepin Private Detective, or Operation Cooperation
Nika Award for Best Actress

Natalya Gundareva

Honored for : Dogs' Feast

Nominations »

Nominee Nominated Work
Natalya Gundareva Dogs' Feast
Vija Artmane Katafalk
Margarita Terekhova Only for Crazy
Nika Award for Best Supporting Actor or Actress

Svetlana Nikolaevna Kryuchkova

Honored for : It, The Royal Hunt, Vagon lit

Nominations »

Nominee Nominated Work
Svetlana Nikolaevna Kryuchkova It","The Royal Hunt","Vagon lit
Valentin Gaft Baltazar's Feasts
Olga Antonova The Asthenic Syndrome
Nika Award - Lifetime Achievement Award