Awards & Winners

1977 Drama Desk Award

Check winners and nominations of 1977 Drama Desk Award. Check awards winners of 22nd Drama Desk Awards. (Click on the Award name to show winners and nominees)

22nd Drama Desk Awards

Drama Desk Award for Outstanding Actor in a Play

Al Pacino

Honored for : The Basic Training of Pavlo Hummel

Nominations »

Nominee Nominated Work
Al Pacino The Basic Training of Pavlo Hummel
John Heard G.R. Point
Fred Gwynne A Texas Trilogy: The Last Meeting of the Knights of the White Magnolia
Fred Gwynne A Texas Trilogy: The Oldest Living Graduate
Robert Duvall American Buffalo
Martin Balsam Cold Storage
Jonathan Pryce Comedians
Tom Courtenay Otherwise Engaged
Richard Chamberlain The Night of the Iguana
Drama Desk Award for Outstanding Actress in a Musical

Clamma Dale

Honored for : Porgy and Bess

Nominations »

Nominee Nominated Work
Clamma Dale Porgy and Bess
Meryl Streep Happy End
Catherine Cox Music Is
Joan Copeland Pal Joey
Esther Hinds Porgy and Bess
Julia McKenzie Side by Side by Sondheim
Drama Desk Award for Outstanding Actress in a Play

Irene Worth

Honored for : The Cherry Orchard

Nominations »

Nominee Nominated Work
Irene Worth The Cherry Orchard
Blythe Danner The New York Idea
Cara Duff-MacCormick The Philanderer
Sofia Landon Peg O' My Heart
Diane Ladd A Texas Trilogy: Lu Ann Hampton Laverty Oberlander
Trazana Beverley For Colored Girls Who Have Considered Suicide / When the Rainbow is Enuf
Dorothy McGuire The Night of the Iguana
Drama Desk Award for Outstanding Actor in a Musical

Lenny Baker

Honored for : I Love My Wife

Nominations »

Nominee Nominated Work
Barry Bostwick The Robber Bridegroom","She Loves Me
Yul Brynner The King And I
Robert Guillaume Guys and Dolls
Reid Shelton Annie
Lenny Baker I Love My Wife
Drama Desk Award for Outstanding Choreography

Peter Gennaro

Honored for : Annie

Nominations »

Nominee Nominated Work
Donald Saddler The Robber Bridegroom
Patricia Birch Music Is
Dan Siretta Going Up
Peter Gennaro Annie
Drama Desk Award for Outstanding Director of a Musical

Martin Charnin

Honored for : Annie

Nominations »

Nominee Nominated Work
Gerald Freedman The Robber Bridegroom
Jack O'Brien Porgy and Bess
Gene Saks I Love My Wife
Tommy Tune The Club
Martin Charnin Annie
Drama Desk Award for Outstanding Director of a Play

Alan Schneider

Honored for : A Texas Trilogy: The Oldest Living Graduate, A Texas Trilogy: The Last Meeting of the Knights of the White Magnolia, A Texas Trilogy: Lu Ann Hampton Laverty Oberlander

Nominations »

Nominee Nominated Work
Alan Schneider A Texas Trilogy: The Oldest Living Graduate","A Texas Trilogy: The Last Meeting of the Knights of the White Magnolia","A Texas Trilogy: Lu Ann Hampton Laverty Oberlander
Mike Nichols Comedians
Ulu Grosbard American Buffalo
Oz Scott For Colored Girls Who Have Considered Suicide/ When the Rainbow is Enuf
Tony Giordano G.R. Point
Frank Dunlop The New York Idea
Drama Desk Award for Outstanding Director of a Play

Mike Nichols

Honored for : Comedians

Nominations »

Nominee Nominated Work
Alan Schneider A Texas Trilogy: The Oldest Living Graduate","A Texas Trilogy: The Last Meeting of the Knights of the White Magnolia","A Texas Trilogy: Lu Ann Hampton Laverty Oberlander
Mike Nichols Comedians
Ulu Grosbard American Buffalo
Oz Scott For Colored Girls Who Have Considered Suicide/ When the Rainbow is Enuf
Tony Giordano G.R. Point
Frank Dunlop The New York Idea
Drama Desk Award for Outstanding Costume Design

Theoni V. Aldredge

Honored for : Annie

Nominations »

Nominee Nominated Work
Theoni V. Aldredge Annie
Carol Oditz The Crazy Locomotive
John Gunter Comedians
Nancy Potts Porgy and Bess
Albert Wolsky Sly Fox
Drama Desk Award for Outstanding Featured Actor in a Play

Bob Dishy

Honored for : Sly Fox

Nominations »

Nominee Nominated Work
Bob Dishy Sly Fox
Everett McGill A Texas Trilogy: Lu Ann Hampton Laverty Oberlander
Ralph Roberts A Texas Trilogy: The Oldest Living Graduate
Michael Lombard Otherwise Engaged
H├ęctor Elizondo Sly Fox
Anthony Call The Trip Back Down
Drama Desk Award for Outstanding Featured Actor in a Musical

Ken Bichel, Michael Mark, John Miller, Joseph Saulter

Honored for : I Love My Wife

Nominations »

Nominee Nominated Work
Ken Bichel I Love My Wife
Michael Mark I Love My Wife
Joseph Saulter I Love My Wife
John Miller I Love My Wife
George Rose She Loves Me
Daniel Benzali Music Is
Christopher Hewett Music Is
Larry Marshall Porgy and Bess
Drama Desk Award for Outstanding Featured Actress in a Play

Rosemary De Angelis

Honored for : The Transfiguration of Benno Blimpie

Nominations »

Nominee Nominated Work
Rosemary De Angelis The Transfiguration of Benno Blimpie
Patricia Roe A Texas Trilogy: The Oldest Living Graduate
Cecilia Hart Dirty Linen & New-Found-Land
Gretchen Wyler Sly Fox
Meryl Streep The Cherry Orchard
Joyce Ebert The Shadow Box
Rose Gregorio The Shadow Box
Drama Desk Award for Outstanding Featured Actress in a Musical

Dorothy Loudon

Honored for : Annie

Nominations »

Nominee Nominated Work
Dorothy Loudon Annie
Ernestine Jackson Guys and Dolls
Delores Ivory Davis Porgy and Bess
Barbara Lang The Robber Bridegroom
Rita Moreno She Loves Me
Drama Desk Award for Outstanding Lighting Design

Jennifer Tipton

Honored for : For Colored Girls Who Have Considered Suicide / When the Rainbow is Enuf

Nominations »

Nominee Nominated Work
Jennifer Tipton For Colored Girls Who Have Considered Suicide / When the Rainbow is Enuf
Jennifer Tipton The Cherry Orchard
Ronald Wallace Comedians
John Bury No Man's Land
Gilbert Vaughn Hemsley, Jr. Porgy and Bess
Burl Hash The Crazy Locomotive
Drama Desk Award for Outstanding Lighting Design

Jennifer Tipton

Honored for : The Cherry Orchard

Nominations »

Nominee Nominated Work
Jennifer Tipton For Colored Girls Who Have Considered Suicide / When the Rainbow is Enuf
Jennifer Tipton The Cherry Orchard
Ronald Wallace Comedians
John Bury No Man's Land
Gilbert Vaughn Hemsley, Jr. Porgy and Bess
Burl Hash The Crazy Locomotive
Drama Desk Award for Outstanding Set Design

Santo Loquasto

Honored for : American Buffalo

Nominations »

Nominee Nominated Work
Santo Loquasto American Buffalo
Santo Loquasto The Cherry Orchard
Robert Randolph Porgy and Bess
George C. Jenkins Sly Fox
John Lee Beatty The Innocents
Douglas W. Schmidt The Robber Bridegroom
Clarke Dunham Hagar's Children
Douglas W. Schmidt The Crazy Locomotive
Drama Desk Award for Outstanding Set Design

Santo Loquasto

Honored for : The Cherry Orchard

Nominations »

Nominee Nominated Work
Santo Loquasto American Buffalo
Santo Loquasto The Cherry Orchard
Robert Randolph Porgy and Bess
George C. Jenkins Sly Fox
John Lee Beatty The Innocents
Douglas W. Schmidt The Robber Bridegroom
Clarke Dunham Hagar's Children
Douglas W. Schmidt The Crazy Locomotive
Drama Desk Award for Unique Theatrical Experience

John Gielgud, Ralph Richardson

Honored for : No Man's Land

Nominations »

Nominee Nominated Work
John Gielgud No Man's Land
Ralph Richardson No Man's Land
Henry Street Settlement's New Federal Theatre For Colored Girls Who Have Considered Suicide/ When the Rainbow is Enuf
Woodie King, Jr. For Colored Girls Who Have Considered Suicide/ When the Rainbow is Enuf
Joseph Papp For Colored Girls Who Have Considered Suicide/ When the Rainbow is Enuf
Ntozake Shange For Colored Girls Who Have Considered Suicide/ When the Rainbow is Enuf
Arthur Shafman International, Ltd. Mummenschanz
Ruth Mitchell Side by Side by Sondheim
Harold Prince Side by Side by Sondheim
Emlyn Williams Dylan Thomas Growing Up
The American Place Theatre Jules Feiffer's Hold Me!
Jules Feiffer Jules Feiffer's Hold Me!
Elizabeth Swados Nightclub Cantata
Drama Desk Award for Outstanding New Play (American)

Preston Jones

Honored for : A Texas Trilogy: Lu Ann Hampton Laverty Oberlander

Nominations »

Nominee Nominated Work
Preston Jones A Texas Trilogy: Lu Ann Hampton Laverty Oberlander
Roger L. Stevens A Texas Trilogy: Lu Ann Hampton Laverty Oberlander
Robert Whitehead A Texas Trilogy: Lu Ann Hampton Laverty Oberlander
Preston Jones A Texas Trilogy: The Last Meeting of the Knights of the White Magnolia
Roger L. Stevens A Texas Trilogy: The Last Meeting of the Knights of the White Magnolia
Robert Whitehead A Texas Trilogy: The Last Meeting of the Knights of the White Magnolia
Preston Jones A Texas Trilogy: The Oldest Living Graduate
Roger L. Stevens A Texas Trilogy: The Oldest Living Graduate
Robert Whitehead A Texas Trilogy: The Oldest Living Graduate
Joseph Beruh American Buffalo
Edgar Lansbury American Buffalo
David Mamet American Buffalo
David Berry G.R. Point
The Phoenix Theatre G.R. Point
Circle Repertory Company Gemini
Albert Innaurato Gemini
PAF Playhouse Gemini
Michael Cristofer The Shadow Box
Allan Francis The Shadow Box
Ken Marsolais The Shadow Box
Lester Osterman The Shadow Box
Leonard Soloway The Shadow Box
Albert Innaurato The Transfiguration of Benno Blimpie
Drama Desk Award for Outstanding New Play (American)

Roger L. Stevens

Honored for : A Texas Trilogy: Lu Ann Hampton Laverty Oberlander

Nominations »

Nominee Nominated Work
Preston Jones A Texas Trilogy: Lu Ann Hampton Laverty Oberlander
Roger L. Stevens A Texas Trilogy: Lu Ann Hampton Laverty Oberlander
Robert Whitehead A Texas Trilogy: Lu Ann Hampton Laverty Oberlander
Preston Jones A Texas Trilogy: The Last Meeting of the Knights of the White Magnolia
Roger L. Stevens A Texas Trilogy: The Last Meeting of the Knights of the White Magnolia
Robert Whitehead A Texas Trilogy: The Last Meeting of the Knights of the White Magnolia
Preston Jones A Texas Trilogy: The Oldest Living Graduate
Roger L. Stevens A Texas Trilogy: The Oldest Living Graduate
Robert Whitehead A Texas Trilogy: The Oldest Living Graduate
Joseph Beruh American Buffalo
Edgar Lansbury American Buffalo
David Mamet American Buffalo
David Berry G.R. Point
The Phoenix Theatre G.R. Point
Circle Repertory Company Gemini
Albert Innaurato Gemini
PAF Playhouse Gemini
Michael Cristofer The Shadow Box
Allan Francis The Shadow Box
Ken Marsolais The Shadow Box
Lester Osterman The Shadow Box
Leonard Soloway The Shadow Box
Albert Innaurato The Transfiguration of Benno Blimpie
Drama Desk Award for Outstanding New Play (American)

Robert Whitehead

Honored for : A Texas Trilogy: Lu Ann Hampton Laverty Oberlander

Nominations »

Nominee Nominated Work
Preston Jones A Texas Trilogy: Lu Ann Hampton Laverty Oberlander
Roger L. Stevens A Texas Trilogy: Lu Ann Hampton Laverty Oberlander
Robert Whitehead A Texas Trilogy: Lu Ann Hampton Laverty Oberlander
Preston Jones A Texas Trilogy: The Last Meeting of the Knights of the White Magnolia
Roger L. Stevens A Texas Trilogy: The Last Meeting of the Knights of the White Magnolia
Robert Whitehead A Texas Trilogy: The Last Meeting of the Knights of the White Magnolia
Preston Jones A Texas Trilogy: The Oldest Living Graduate
Roger L. Stevens A Texas Trilogy: The Oldest Living Graduate
Robert Whitehead A Texas Trilogy: The Oldest Living Graduate
Joseph Beruh American Buffalo
Edgar Lansbury American Buffalo
David Mamet American Buffalo
David Berry G.R. Point
The Phoenix Theatre G.R. Point
Circle Repertory Company Gemini
Albert Innaurato Gemini
PAF Playhouse Gemini
Michael Cristofer The Shadow Box
Allan Francis The Shadow Box
Ken Marsolais The Shadow Box
Lester Osterman The Shadow Box
Leonard Soloway The Shadow Box
Albert Innaurato The Transfiguration of Benno Blimpie
Drama Desk Award for Outstanding New Play (American)

Preston Jones

Honored for : A Texas Trilogy: The Last Meeting of the Knights of the White Magnolia

Nominations »

Nominee Nominated Work
Preston Jones A Texas Trilogy: Lu Ann Hampton Laverty Oberlander
Roger L. Stevens A Texas Trilogy: Lu Ann Hampton Laverty Oberlander
Robert Whitehead A Texas Trilogy: Lu Ann Hampton Laverty Oberlander
Preston Jones A Texas Trilogy: The Last Meeting of the Knights of the White Magnolia
Roger L. Stevens A Texas Trilogy: The Last Meeting of the Knights of the White Magnolia
Robert Whitehead A Texas Trilogy: The Last Meeting of the Knights of the White Magnolia
Preston Jones A Texas Trilogy: The Oldest Living Graduate
Roger L. Stevens A Texas Trilogy: The Oldest Living Graduate
Robert Whitehead A Texas Trilogy: The Oldest Living Graduate
Joseph Beruh American Buffalo
Edgar Lansbury American Buffalo
David Mamet American Buffalo
David Berry G.R. Point
The Phoenix Theatre G.R. Point
Circle Repertory Company Gemini
Albert Innaurato Gemini
PAF Playhouse Gemini
Michael Cristofer The Shadow Box
Allan Francis The Shadow Box
Ken Marsolais The Shadow Box
Lester Osterman The Shadow Box
Leonard Soloway The Shadow Box
Albert Innaurato The Transfiguration of Benno Blimpie
Drama Desk Award for Outstanding New Play (American)

Roger L. Stevens

Honored for : A Texas Trilogy: The Last Meeting of the Knights of the White Magnolia

Nominations »

Nominee Nominated Work
Preston Jones A Texas Trilogy: Lu Ann Hampton Laverty Oberlander
Roger L. Stevens A Texas Trilogy: Lu Ann Hampton Laverty Oberlander
Robert Whitehead A Texas Trilogy: Lu Ann Hampton Laverty Oberlander
Preston Jones A Texas Trilogy: The Last Meeting of the Knights of the White Magnolia
Roger L. Stevens A Texas Trilogy: The Last Meeting of the Knights of the White Magnolia
Robert Whitehead A Texas Trilogy: The Last Meeting of the Knights of the White Magnolia
Preston Jones A Texas Trilogy: The Oldest Living Graduate
Roger L. Stevens A Texas Trilogy: The Oldest Living Graduate
Robert Whitehead A Texas Trilogy: The Oldest Living Graduate
Joseph Beruh American Buffalo
Edgar Lansbury American Buffalo
David Mamet American Buffalo
David Berry G.R. Point
The Phoenix Theatre G.R. Point
Circle Repertory Company Gemini
Albert Innaurato Gemini
PAF Playhouse Gemini
Michael Cristofer The Shadow Box
Allan Francis The Shadow Box
Ken Marsolais The Shadow Box
Lester Osterman The Shadow Box
Leonard Soloway The Shadow Box
Albert Innaurato The Transfiguration of Benno Blimpie
Drama Desk Award for Outstanding New Play (American)

Robert Whitehead

Honored for : A Texas Trilogy: The Last Meeting of the Knights of the White Magnolia

Nominations »

Nominee Nominated Work
Preston Jones A Texas Trilogy: Lu Ann Hampton Laverty Oberlander
Roger L. Stevens A Texas Trilogy: Lu Ann Hampton Laverty Oberlander
Robert Whitehead A Texas Trilogy: Lu Ann Hampton Laverty Oberlander
Preston Jones A Texas Trilogy: The Last Meeting of the Knights of the White Magnolia
Roger L. Stevens A Texas Trilogy: The Last Meeting of the Knights of the White Magnolia
Robert Whitehead A Texas Trilogy: The Last Meeting of the Knights of the White Magnolia
Preston Jones A Texas Trilogy: The Oldest Living Graduate
Roger L. Stevens A Texas Trilogy: The Oldest Living Graduate
Robert Whitehead A Texas Trilogy: The Oldest Living Graduate
Joseph Beruh American Buffalo
Edgar Lansbury American Buffalo
David Mamet American Buffalo
David Berry G.R. Point
The Phoenix Theatre G.R. Point
Circle Repertory Company Gemini
Albert Innaurato Gemini
PAF Playhouse Gemini
Michael Cristofer The Shadow Box
Allan Francis The Shadow Box
Ken Marsolais The Shadow Box
Lester Osterman The Shadow Box
Leonard Soloway The Shadow Box
Albert Innaurato The Transfiguration of Benno Blimpie
Drama Desk Award for Outstanding New Play (American)

Preston Jones

Honored for : A Texas Trilogy: The Oldest Living Graduate

Nominations »

Nominee Nominated Work
Preston Jones A Texas Trilogy: Lu Ann Hampton Laverty Oberlander
Roger L. Stevens A Texas Trilogy: Lu Ann Hampton Laverty Oberlander
Robert Whitehead A Texas Trilogy: Lu Ann Hampton Laverty Oberlander
Preston Jones A Texas Trilogy: The Last Meeting of the Knights of the White Magnolia
Roger L. Stevens A Texas Trilogy: The Last Meeting of the Knights of the White Magnolia
Robert Whitehead A Texas Trilogy: The Last Meeting of the Knights of the White Magnolia
Preston Jones A Texas Trilogy: The Oldest Living Graduate
Roger L. Stevens A Texas Trilogy: The Oldest Living Graduate
Robert Whitehead A Texas Trilogy: The Oldest Living Graduate
Joseph Beruh American Buffalo
Edgar Lansbury American Buffalo
David Mamet American Buffalo
David Berry G.R. Point
The Phoenix Theatre G.R. Point
Circle Repertory Company Gemini
Albert Innaurato Gemini
PAF Playhouse Gemini
Michael Cristofer The Shadow Box
Allan Francis The Shadow Box
Ken Marsolais The Shadow Box
Lester Osterman The Shadow Box
Leonard Soloway The Shadow Box
Albert Innaurato The Transfiguration of Benno Blimpie
Drama Desk Award for Outstanding New Play (American)

Roger L. Stevens

Honored for : A Texas Trilogy: The Oldest Living Graduate

Nominations »

Nominee Nominated Work
Preston Jones A Texas Trilogy: Lu Ann Hampton Laverty Oberlander
Roger L. Stevens A Texas Trilogy: Lu Ann Hampton Laverty Oberlander
Robert Whitehead A Texas Trilogy: Lu Ann Hampton Laverty Oberlander
Preston Jones A Texas Trilogy: The Last Meeting of the Knights of the White Magnolia
Roger L. Stevens A Texas Trilogy: The Last Meeting of the Knights of the White Magnolia
Robert Whitehead A Texas Trilogy: The Last Meeting of the Knights of the White Magnolia
Preston Jones A Texas Trilogy: The Oldest Living Graduate
Roger L. Stevens A Texas Trilogy: The Oldest Living Graduate
Robert Whitehead A Texas Trilogy: The Oldest Living Graduate
Joseph Beruh American Buffalo
Edgar Lansbury American Buffalo
David Mamet American Buffalo
David Berry G.R. Point
The Phoenix Theatre G.R. Point
Circle Repertory Company Gemini
Albert Innaurato Gemini
PAF Playhouse Gemini
Michael Cristofer The Shadow Box
Allan Francis The Shadow Box
Ken Marsolais The Shadow Box
Lester Osterman The Shadow Box
Leonard Soloway The Shadow Box
Albert Innaurato The Transfiguration of Benno Blimpie
Drama Desk Award for Outstanding New Play (American)

Robert Whitehead

Honored for : A Texas Trilogy: The Oldest Living Graduate

Nominations »

Nominee Nominated Work
Preston Jones A Texas Trilogy: Lu Ann Hampton Laverty Oberlander
Roger L. Stevens A Texas Trilogy: Lu Ann Hampton Laverty Oberlander
Robert Whitehead A Texas Trilogy: Lu Ann Hampton Laverty Oberlander
Preston Jones A Texas Trilogy: The Last Meeting of the Knights of the White Magnolia
Roger L. Stevens A Texas Trilogy: The Last Meeting of the Knights of the White Magnolia
Robert Whitehead A Texas Trilogy: The Last Meeting of the Knights of the White Magnolia
Preston Jones A Texas Trilogy: The Oldest Living Graduate
Roger L. Stevens A Texas Trilogy: The Oldest Living Graduate
Robert Whitehead A Texas Trilogy: The Oldest Living Graduate
Joseph Beruh American Buffalo
Edgar Lansbury American Buffalo
David Mamet American Buffalo
David Berry G.R. Point
The Phoenix Theatre G.R. Point
Circle Repertory Company Gemini
Albert Innaurato Gemini
PAF Playhouse Gemini
Michael Cristofer The Shadow Box
Allan Francis The Shadow Box
Ken Marsolais The Shadow Box
Lester Osterman The Shadow Box
Leonard Soloway The Shadow Box
Albert Innaurato The Transfiguration of Benno Blimpie
Drama Desk Award for Outstanding Musical

Nominations »

Nominee Nominated Work
Mike Nichols Annie
Irwin Meyer Annie
Stephen R. Friedman Annie
Lewis M. Allen Annie
Michael Harvey Happy End
Chelsea Theater Center Happy End
Terry Allen Kramer I Love My Wife
Harry Rigby I Love My Wife
Sherwin M. Goldman Porgy and Bess
Houston Grand Opera Porgy and Bess
Lee Guber The King And I
Shelly Gross The King And I
John Houseman The Robber Bridegroom
Margot Harley The Robber Bridegroom
Michael B. Kapon The Robber Bridegroom
Drama Desk Award for Outstanding New Play (Foreign)

Simon Gray

Honored for : Otherwise Engaged

Nominations »

Nominee Nominated Work
Robert Whitehead No Man's Land
Roger L. Stevens No Man's Land
Frank Milton No Man's Land
Harold Pinter No Man's Land
Roy Somlyo Comedians
Edward L. Schuman Comedians
Hildy Parks Comedians
Gabriel Katzka Comedians
Alexander H. Cohen Comedians
Trevor Griffiths Comedians
James M. Nederlander Otherwise Engaged
Frank Milton Otherwise Engaged
Michael Codron Otherwise Engaged
Simon Gray Otherwise Engaged
Drama Desk Award for Outstanding Book of a Musical

Thomas Meehan

Honored for : Annie
Drama Desk Award for Outstanding New Play (Foreign)

Michael Codron, Frank Milton, James M. Nederlander

Honored for : Otherwise Engaged

Nominations »

Nominee Nominated Work
Robert Whitehead No Man's Land
Roger L. Stevens No Man's Land
Frank Milton No Man's Land
Harold Pinter No Man's Land
Roy Somlyo Comedians
Edward L. Schuman Comedians
Hildy Parks Comedians
Gabriel Katzka Comedians
Alexander H. Cohen Comedians
Trevor Griffiths Comedians
James M. Nederlander Otherwise Engaged
Frank Milton Otherwise Engaged
Michael Codron Otherwise Engaged
Simon Gray Otherwise Engaged
Drama Desk Award for Outstanding Lyrics

Martin Charnin

Honored for : Annie

Nominations »

Nominee Nominated Work
Martin Charnin Annie
Alfred Uhry The Robber Bridegroom
Drama Desk Award for Outstanding Music

Cy Coleman

Honored for : I Love My Wife

Nominations »

Nominee Nominated Work
Cy Coleman I Love My Wife
Elizabeth Swados Nightclub Cantata
Robert Waldman The Robber Bridegroom
Charles Strouse Annie