Awards & Winners

Primetime Emmy Award for Outstanding Makeup - Miniseries Or A Movie (Non-Prosthetic)

Primetime Emmy Award

The Primetime Emmy for Outstanding Makeup For A Miniseries Or A Movie (Non-Prosthetic) is one of the awards presented every year at the Primetime Emmy Awards ceremony.

Check all the winners of Primetime Emmy Award for Outstanding Makeup - Miniseries Or A Movie (Non-Prosthetic) presented under Primetime Emmy Award since 2002 .


Nominations 2014 »

Nominee Nominated Work
Mike Mekash American Horror Story
American Horror Story: Coven
Christopher Allen Nelson American Horror Story
American Horror Story: Coven
Lucy O'Reilly American Horror Story
American Horror Story: Coven
Eryn Krueger Mekash American Horror Story
American Horror Story: Coven
Kim Ayers American Horror Story
American Horror Story: Coven
Vicki Vacca American Horror Story
American Horror Story: Coven
Todd McIntosh The Anna Nicole Story
David DeLeon The Anna Nicole Story
Amber Crowe The Anna Nicole Story
Trefor Proud Bonnie & Clyde
Karri Farris Bonnie & Clyde
Gail Kennedy Fargo
Joanne Preece Fargo
Gunther Schetterer Fargo
Keith Sayer Fargo
Eryn Krueger Mekash The Normal Heart
Sherri Berman Laurence The Normal Heart
Nicky Pattison The Normal Heart
LuAnn Claps The Normal Heart
Mike Mekash The Normal Heart
Carla White The Normal Heart

Nominations 2013 »

Nominee Nominated Work
Kim Ayers American Horror Story
American Horror Story: Asylum
Eryn Krueger Mekash American Horror Story
American Horror Story: Asylum
Silvina Knight American Horror Story
American Horror Story: Asylum
John Elliot American Horror Story
American Horror Story: Asylum
Kate Biscoe Behind the Candelabra
Deborah Patino Behind the Candelabra
Christine Beveridge Behind the Candelabra
Deborah La Mia Denaver Behind the Candelabra
Todd Kleitsch Behind the Candelabra
Kim Ayers Liz & Dick
Eryn Krueger Mekash Liz & Dick
Myriam Arougheti Liz & Dick
Chris Bingham Phil Spector
Hildie Ginsberg Phil Spector
John Caglione, Jr. Phil Spector
Susan Ransom Ring of Fire
Jay Wejebe Ring of Fire
Kimberly Jones Ring of Fire

Francesca Tampieri, Mario Michisanti

Honored for : Hatfields & McCoys

Nominations 2012 »

Nominee Nominated Work
Kyra Panchenko Hemingway & Gellhorn
Paul Pattison Hemingway & Gellhorn
Gretchen Davis Hemingway & Gellhorn
Francesca Tampieri Hatfields & McCoys
Mario Michisanti Hatfields & McCoys
Kim Ayers American Horror Story
D. Garen Tolkin American Horror Story
Silvina Knight American Horror Story
Eryn Krueger Mekash American Horror Story

Jordan Samuel, Colin Penman, Amanda Terry, Linda Dowds

Honored for : The Kennedys

Nominations 2011 »

Nominee Nominated Work
Patricia Regan Mildred Pierce
Linda Melazzo Mildred Pierce
Jordan Samuel The Kennedys
Colin Penman The Kennedys
Amanda Terry The Kennedys
Linda Dowds The Kennedys
Mindy Hall Cinema Verite
Kimberly Felix Cinema Verite
Julie Hewett Cinema Verite
Colleen Quinton The Pillars of the Earth

Chiara Tripodi, Toni French

Honored for : The Pacific

Nominations 2010 »

Nominee Nominated Work
Chiara Tripodi The Pacific
Toni French The Pacific
Tarra D. Day Temple Grandin
Meredith Johns Temple Grandin
Dorothy J. Pearl You Don't Know Jack
John Caglione, Jr. You Don't Know Jack
Dorothy J. Pearl Georgia O'Keeffe
Sheila Trujillo Georgia O'Keeffe
Kelly Jefferson Georgia O'Keeffe
Tarra D. Day Georgia O'Keeffe

Trefor Proud

Honored for : Hallmark Hall of Fame
(The Courageous Heart of Irena Sendler)

Nominations 2009 »

Nominee Nominated Work
Trefor Proud Hallmark Hall of Fame
The Courageous Heart of Irena Sendler
Katherine James Maneater
Loretta James-Demasi Maneater
Melanie Hughes Maneater
Angie Wells Gifted Hands: The Ben Carson Story
Wynona Price Gifted Hands: The Ben Carson Story
Linda Dowds Grey Gardens
Susan Hayward Grey Gardens
Vivian Baker Grey Gardens

Lisa Love, Rebecca Lee

Honored for : Tin Man

Nominations 2008 »

Nominee Nominated Work
Lisa Love Tin Man
Rebecca Lee Tin Man
Connie Parker The Andromeda Strain
Jill Bailey The Andromeda Strain
Lise Kuhr The Andromeda Strain
Trefor Proud John Adams
John R. Bayless John Adams
Tarra D. Day Comanche Moon
Karen McDonald Comanche Moon
Jessie Brown Comanche Moon

Nominations 2003 »

Nominee Nominated Work
Jaroslav Samal Frank Herbert's Children of Dune
Dana Kohoutova Frank Herbert's Children of Dune
Hallie D'Amore Normal
Linda Melazzo Normal
Dorothy J. Pearl Normal
Giancarlo Del Brocco Helen of Troy
Alfredo Tiberi Helen of Troy
Cesare Paciotti Helen of Troy
Frederica Iacoponi Helen of Troy
Muriel Baurens Napol├ęon
Jocelyne Bellemare Rudy: The Rudy Giuliani Story
Stephan Dupuis Rudy: The Rudy Giuliani Story
C├ęcile Rigault Rudy: The Rudy Giuliani Story
Matthew W. Mungle Rudy: The Rudy Giuliani Story

Polly Earnshaw

Honored for : The Mists of Avalon
(For part I)

Nominations 2002 »

Nominee Nominated Work
Polly Earnshaw The Mists of Avalon
For part I
Liz Tagg Band of Brothers
For part IX \"Why We Fight\"
Nikita Rae Band of Brothers
For part IX \"Why We Fight\"
Karen Dawson Dinotopia
For part I
Julie Dartnell Dinotopia
For part I
Sally Hennen Dinotopia
For part I
Eve Wignall Dinotopia
For part I
John M. Elliott Jr. James Dean
Pauline Heys Jack and the Beanstalk: The Real Story
For part II
Catherine Heys Jack and the Beanstalk: The Real Story
For part II
Julia Wilson Jack and the Beanstalk: The Real Story
For part II