Awards & Winners

1996 Primetime Emmy Award

Check winners and nominees of 1996 Primetime Emmy Award. Check awards winners of 48th Primetime Creative Arts Emmy Awards and 48th Primetime Emmy Awards. (Click on the Award name to show winners and nominees)

Check Primetime Emmy Award winners & nominees for 1996 award ceremonies 48th Primetime Creative Arts Emmy Awards and 48th Primetime Emmy Awards.
48th Primetime Creative Arts Emmy Awards 48th Primetime Emmy Awards

48th Primetime Creative Arts Emmy Awards »

Primetime Emmy Award for Outstanding Guest Actor - Comedy Series

Tim Conway

Honored for : Coach
(Outstanding Guest Actor For A Comedy Series)

Nominations »

Nominee Nominated Work
Tim Conway Coach
Outstanding Guest Actor For A Comedy Series
Harris Yulin Frasier
Outstanding Guest Actor For A Comedy Series
Griffin Dunne Frasier
Outstanding Guest Actor For A Comedy Series
Larry Thomas Seinfeld
Outstanding Guest Actor For A Comedy Series
Mandy Patinkin The Larry Sanders Show
Outstanding Guest Actor For A Comedy Series
Primetime Emmy Award for Outstanding Makeup - Miniseries, Movie Or A Special

Patricia Green, Kevin Haney

Honored for : Kissinger And Nixon
(Outstanding Makeup For A Miniseries Or A Special)

Nominations »

Nominee Nominated Work
Patricia Green Kissinger And Nixon
Outstanding Makeup For A Miniseries Or A Special
Kevin Haney Kissinger And Nixon
Outstanding Makeup For A Miniseries Or A Special
Del Acevedo The Late Shift
Outstanding Makeup For A Miniseries Or A Special
Sharin Helgestad The Late Shift
Outstanding Makeup For A Miniseries Or A Special
Matthew W. Mungle The Late Shift
Outstanding Makeup For A Miniseries Or A Special
June Westmore The Late Shift
Outstanding Makeup For A Miniseries Or A Special
Monty Westmore The Late Shift
Outstanding Makeup For A Miniseries Or A Special
Russell Cate Truman
Outstanding Makeup For A Miniseries Or A Special
Louise MacKintosh Truman
Outstanding Makeup For A Miniseries Or A Special
Raymond MacKintosh Truman
Outstanding Makeup For A Miniseries Or A Special
Ashlee Petersen Truman
Outstanding Makeup For A Miniseries Or A Special
Benjamin Robin Truman
Outstanding Makeup For A Miniseries Or A Special
Heidi Seeholzer Truman
Outstanding Makeup For A Miniseries Or A Special
Gordon J. Smith Truman
Outstanding Makeup For A Miniseries Or A Special
Joe Ventura Truman
Outstanding Makeup For A Miniseries Or A Special
Evan Penny Truman
Outstanding Makeup For A Miniseries Or A Special
David Abbott Alien Nation: Body and Soul
Outstanding Makeup For A Miniseries Or A Special
Steve Laporte Alien Nation: Body and Soul
Outstanding Makeup For A Miniseries Or A Special
Kenny Myers Alien Nation: Body and Soul
Outstanding Makeup For A Miniseries Or A Special
Janna Phillips Alien Nation: Body and Soul
Outstanding Makeup For A Miniseries Or A Special
Craig Reardon Alien Nation: Body and Soul
Outstanding Makeup For A Miniseries Or A Special
Jill Rockow Alien Nation: Body and Soul
Outstanding Makeup For A Miniseries Or A Special
Richard Snell Alien Nation: Body and Soul
Outstanding Makeup For A Miniseries Or A Special
Rick Stratton Alien Nation: Body and Soul
Outstanding Makeup For A Miniseries Or A Special
Kathleen Berkeley Tracey Takes On...
The Best Of Tracey Takes On... / Outstanding Makeup For A Miniseries Or A Special
Ron Berkeley Tracey Takes On...
The Best Of Tracey Takes On... / Outstanding Makeup For A Miniseries Or A Special
Thomas R. Burman Tracey Takes On...
The Best Of Tracey Takes On... / Outstanding Makeup For A Miniseries Or A Special
Bari Dreiband-Burman Tracey Takes On...
The Best Of Tracey Takes On... / Outstanding Makeup For A Miniseries Or A Special

48th Primetime Emmy Awards »

Primetime Emmy Award for Outstanding Special Visual Effects

Timothy Webber

Honored for : Gulliver's Travels
(NBC TV Movie)

Nominations »

Nominee Nominated Work
Timothy Webber Gulliver's Travels
NBC TV Movie
Joshua Cushner Star Trek: Deep Space Nine
For episode \"The Way Of The Warrior\"
Judy Elkins Star Trek: Deep Space Nine
For episode \"The Way Of The Warrior\"
Steve Fong Star Trek: Deep Space Nine
For episode \"The Way Of The Warrior\"
Dennis Hoerter Star Trek: Deep Space Nine
For episode \"The Way Of The Warrior\"
Adam Howard Star Trek: Deep Space Nine
For episode \"The Way Of The Warrior\"
Gary Hutzel Star Trek: Deep Space Nine
For episode \"The Way Of The Warrior\"
Don Lee Star Trek: Deep Space Nine
For episode \"The Way Of The Warrior\"
Fredric Meininger Star Trek: Deep Space Nine
For episode \"The Way Of The Warrior\"
Glenn Neufeld Star Trek: Deep Space Nine
For episode \"The Way Of The Warrior\"
Scott Rader Star Trek: Deep Space Nine
For episode \"The Way Of The Warrior\"
Jim Rider Star Trek: Deep Space Nine
For episode \"The Way Of The Warrior\"
Joshua D. Rose Star Trek: Deep Space Nine
For episode \"The Way Of The Warrior\"
Kelly Sandefur Family Matters
For episode \"Send In The Clone\"
Joseph Brattesani The Young Indiana Jones Chronicles
For The Adventures of Young Indiana Jones: Attack of the Hawkmen
Eric Chauvin The Young Indiana Jones Chronicles
For The Adventures of Young Indiana Jones: Attack of the Hawkmen
Danielle Ciccorelli The Young Indiana Jones Chronicles
For The Adventures of Young Indiana Jones: Attack of the Hawkmen
Kristine Hanna The Young Indiana Jones Chronicles
For The Adventures of Young Indiana Jones: Attack of the Hawkmen
Bill Mather The Young Indiana Jones Chronicles
For The Adventures of Young Indiana Jones: Attack of the Hawkmen
Susan Davis The Young Indiana Jones Chronicles
For The Adventures of Young Indiana Jones: Attack of the Hawkmen
Glenn Campbell Space: Above and Beyond
For episode \"Never No More\"
Karl Denham Space: Above and Beyond
For episode \"Never No More\"
Wayne England Space: Above and Beyond
For episode \"Never No More\"
Justin Hammond Space: Above and Beyond
For episode \"Never No More\"
David Jones Space: Above and Beyond
For episode \"Never No More\"
Genevieve Lovitt Space: Above and Beyond
For episode \"Never No More\"
Tim McHugh Space: Above and Beyond
For episode \"Never No More\"
Matt Merkovich Space: Above and Beyond
For episode \"Never No More\"
Scott Wheeler Space: Above and Beyond
For episode \"Never No More\"
Fred Cramer The Tuskegee Airmen
HBO TV Movie
David Fiske The Tuskegee Airmen
HBO TV Movie
Ray McIntyre Jr. The Tuskegee Airmen
HBO TV Movie
Michael Muscal The Tuskegee Airmen
HBO TV Movie
Primetime Emmy Award for Outstanding Miniseries

Robert Halmi, Brian Henson, Duncan Kenworthy

Honored for : Gulliver's Travels

Nominations »

Nominee Nominated Work
Robert Halmi Gulliver's Travels
Brian Henson Gulliver's Travels
Duncan Kenworthy Gulliver's Travels
Laura Fattori Moses
Lorenzo Minoli Moses
Gerald Rafshoon Moses
John Frankenheimer Andersonville
David W. Rintels Andersonville
Diane Smith Andersonville
Ethel Winant Andersonville
Andrew Adelson Hiroshima
Tracey Alexander Hiroshima
Michael Campus Hiroshima
Paul E. Painter Hiroshima
Robin Spry Hiroshima
Kazutoshi Wadakura Hiroshima
Tetsuya Ikeda Hiroshima
Sue Birtwistle Pride and Prejudice
Michael Wearing Pride and Prejudice
Primetime Emmy Award for Outstanding Lead Actress - Comedy Series

Helen Hunt

Honored for : Mad About You

Nominations »

Nominee Nominated Work
Cybill Shepherd Cybill
Ellen DeGeneres Ellen
Patricia Richardson Home Improvement
Helen Hunt Mad About You
Fran Drescher The Nanny
Primetime Emmy Award for Outstanding Lead Actor - Comedy Series

John Lithgow

Honored for : 3rd Rock from the Sun

Nominations »

Nominee Nominated Work
Jerry Seinfeld Seinfeld
John Lithgow 3rd Rock from the Sun
Kelsey Grammer Frasier
Paul Reiser Mad About You
Garry Shandling The Larry Sanders Show
Primetime Emmy Award for Outstanding Supporting Actress - Comedy Series

Julia Louis-Dreyfus

Honored for : Seinfeld

Nominations »

Nominee Nominated Work
Christine Baranski Cybill
Jayne Meadows High Society
Julia Louis-Dreyfus Seinfeld
Janeane Garofalo The Larry Sanders Show
Renée Taylor The Nanny
Primetime Emmy Award for Outstanding Supporting Actor - Comedy Series

Rip Torn

Honored for : The Larry Sanders Show

Nominations »

Nominee Nominated Work
David Hyde Pierce Frasier
Jason Alexander Seinfeld
Michael Richards Seinfeld
Rip Torn The Larry Sanders Show
Jeffrey Tambor The Larry Sanders Show
Primetime Emmy Award for Outstanding Guest Actress - Comedy Series

Betty White

Honored for : The John Larroquette Show
(Here We Go Again)

Nominations »

Nominee Nominated Work
Shelley Long Frasier
The Show Where Diane Comes Back
Marlo Thomas Friends
The One With The Lesbian Wedding
Irene Worth Remember WENN
A Rock And A Soft Place
Betty White The John Larroquette Show
Here We Go Again
Rosie O'Donnell The Larry Sanders Show
Eight
Primetime Emmy Award for Outstanding Continued Performance by an Actress in a Leading Role in a Dramatic Series

Kathy Baker

Honored for : Picket Fences

Nominations »

Nominee Nominated Work
Christine Lahti Chicago Hope
Outstanding Lead Actress For A Drama Series
Sherry Stringfield ER
Outstanding Lead Actress For A Drama Series
Angela Lansbury Murder, She Wrote
Outstanding Lead Actress For A Drama Series
Kathy Baker Picket Fences
Outstanding Lead Actress For A Drama Series
Gillian Anderson The X-Files
Outstanding Lead Actress For A Drama Series
Primetime Emmy Award for Outstanding Lead Actor - Drama Series

Dennis Franz

Honored for : NYPD Blue

Nominations »

Nominee Nominated Work
George Clooney ER
Anthony Edwards ER
Andre Braugher Homicide: Life on the Street
Jimmy Smits NYPD Blue
Dennis Franz NYPD Blue
Primetime Emmy Award for Outstanding Lead Actress - Miniseries or a Movie

Helen Mirren

Honored for : Masterpiece
(Prime Suspect: Scent of Darkness)

Nominations »

Nominee Nominated Work
Sela Ward Almost Golden: The Jessica Savitch Story
Outstanding Lead Actress For A Miniseries Or A Special
Ashley Judd Norma Jean & Marilyn
Outstanding Lead Actress For A Miniseries Or A Special
Mira Sorvino Norma Jean & Marilyn
Outstanding Lead Actress For A Miniseries Or A Special
Helen Mirren Masterpiece
Prime Suspect: Scent of Darkness
Jessica Lange A Streetcar Named Desire
Outstanding Lead Actress For A Miniseries Or A Special
Primetime Emmy Award for Outstanding Lead Actor - Miniseries or a Movie

Alan Rickman

Honored for : Rasputin: Dark Servant of Destiny

Nominations »

Nominee Nominated Work
Alan Rickman Rasputin: Dark Servant of Destiny
Alec Baldwin A Streetcar Named Desire
Gary Sinise Truman
Laurence Fishburne The Tuskegee Airmen
Beau Bridges Kissinger And Nixon
Primetime Emmy Award for Outstanding Supporting Actress - Drama Series

Tyne Daly

Honored for : Christy

Nominations »

Nominee Nominated Work
Tyne Daly Christy
Julianna Margulies ER
Barbara Bosson Murder One
Gail O'Grady NYPD Blue
Sharon Lawrence NYPD Blue
Primetime Emmy Award for Outstanding Supporting Actor - Miniseries or a Movie

Tom Hulce

Honored for : The Heidi Chronicles
(Outstanding Supporting Actor for a Miniseries or a Special)

Nominations »

Nominee Nominated Work
Ian McKellen Rasputin: Dark Servant of Destiny
Outstanding Supporting Actor for a Miniseries or a Special
John Goodman A Streetcar Named Desire
Outstanding Supporting Actor for a Miniseries or a Special
Tom Hulce The Heidi Chronicles
Outstanding Supporting Actor for a Miniseries or a Special
Treat Williams The Late Shift
Outstanding Supporting Actor for a Miniseries or a Special
Andre Braugher The Tuskegee Airmen
Outstanding Supporting Actor for a Miniseries or a Special
Primetime Emmy Award for Outstanding Supporting Actress - Miniseries or a Movie

Greta Scacchi

Honored for : Rasputin: Dark Servant of Destiny
(For playing Tsarina Alexandra)

Nominations »

Nominee Nominated Work
Greta Scacchi Rasputin: Dark Servant of Destiny
For playing \"Tsarina Alexandra\"
Kathy Bates The Late Shift
For playing \"Helen Kushnick\"
Diana Scarwid Truman
For playing \"Bess Truman\"
Alfre Woodard Gulliver's Travels
For playing \"Queen of Brobdingnag\"
Mare Winningham Hallmark Hall of Fame
For playing \"Sheila\"
Primetime Emmy Award for Outstanding Guest Actor - Drama Series

Peter Boyle

Honored for : The X-Files
(Clyde Bruckman's Final Repose)

Nominations »

Nominee Nominated Work
Rip Torn Chicago Hope
Hello Goodbye
Richard Pryor Chicago Hope
Stand
Michael Jeter Chicago Hope
A Coupla Stiffs
Danny Glover Fallen Angels
Red Wind
Peter Boyle The X-Files
Clyde Bruckman's Final Repose
Primetime Emmy Award for Outstanding Animated Program (for Programming Less Than One Hour)

Steven Spielberg, Tom Ruegger, Peter Hastings, Rusty Mills

Honored for : Pinky and the Brain
(A Pinky And The Brain Christmas)

Nominations »

Nominee Nominated Work
Steven Spielberg Pinky and the Brain
A Pinky And The Brain Christmas
Tom Ruegger Pinky and the Brain
A Pinky And The Brain Christmas
Peter Hastings Pinky and the Brain
A Pinky And The Brain Christmas
Rusty Mills Pinky and the Brain
A Pinky And The Brain Christmas
Larry Huber Dexter's Laboratory
Genndy Tartakovsky Dexter's Laboratory
Craig McCracken Dexter's Laboratory
Paul Rudish Dexter's Laboratory
Buzz Potamkin Cow and Chicken
No Smoking
Larry Huber Cow and Chicken
No Smoking
David Feiss Cow and Chicken
No Smoking
Pilar Menendez Cow and Chicken
No Smoking
Sam Kieth Cow and Chicken
No Smoking
Gábor Csupó Duckman
Arlene Klasky Duckman
Jeff Reno Duckman
Ron Osborn Duckman
David Misch Duckman
Margot Pipkin Duckman
Everett Peck Duckman
Eva Almos Duckman
Ed Scharlach Duckman
Mike Scully The Simpsons
Treehouse of Horror VI
David X. Cohen The Simpsons
Treehouse of Horror VI
J. Michael Mendel The Simpsons
Treehouse of Horror VI
Richard Raynis The Simpsons
Treehouse of Horror VI
David Silverman The Simpsons
Treehouse of Horror VI
Brent Forrester The Simpsons
Treehouse of Horror VI
Ian Maxtone-Graham The Simpsons
Treehouse of Horror VI
Matt Groening The Simpsons
Treehouse of Horror VI
Mike Reiss The Simpsons
Treehouse of Horror VI
Jonathan Collier The Simpsons
Treehouse of Horror VI
Phil Roman The Simpsons
Treehouse of Horror VI
Bill Oakley The Simpsons
Treehouse of Horror VI
Richard Sakai The Simpsons
Treehouse of Horror VI
George Meyer The Simpsons
Treehouse of Horror VI
Josh Weinstein The Simpsons
Treehouse of Horror VI
John Swartzwelder The Simpsons
Treehouse of Horror VI
James L. Brooks The Simpsons
Treehouse of Horror VI
Ken Keeler The Simpsons
Treehouse of Horror VI
Steve Tompkins The Simpsons
Treehouse of Horror VI
Michael Wolf The Simpsons
Treehouse of Horror VI
Al Jean The Simpsons
Treehouse of Horror VI
Bill Schultz The Simpsons
Treehouse of Horror VI
Greg Daniels The Simpsons
Treehouse of Horror VI
Sam Simon The Simpsons
Treehouse of Horror VI
David Mirkin The Simpsons
Treehouse of Horror VI
Bob Anderson The Simpsons
Treehouse of Horror VI
Primetime Emmy Award for Outstanding Comedy Series

Nominations »

Nominee Nominated Work
Bill Grundfest Mad About You
Outstanding Comedy Series
Brenda Hampton Mad About You
Outstanding Comedy Series
Danny Jacobson Mad About You
Outstanding Comedy Series
Craig Knizek Mad About You
Outstanding Comedy Series
Victor Levin Mad About You
Outstanding Comedy Series
Paul Reiser Mad About You
Outstanding Comedy Series
Marjorie Weitzman Mad About You
Outstanding Comedy Series
Robert Heath Mad About You
Outstanding Comedy Series
David Angell Frasier
Outstanding Comedy Series
Jack Burditt Frasier
Outstanding Comedy Series
Peter Casey Frasier
Outstanding Comedy Series
Anne Flett-Giordano Frasier
Outstanding Comedy Series
Mary Fukuto Frasier
Outstanding Comedy Series
Joe Keenan Frasier
Outstanding Comedy Series
David Lee Frasier
Outstanding Comedy Series
Steven Levitan Frasier
Outstanding Comedy Series
Christopher Lloyd Frasier
Outstanding Comedy Series
Linda Morris Frasier
Outstanding Comedy Series
Chuck Ranberg Frasier
Outstanding Comedy Series
Maggie Blanc Frasier
Outstanding Comedy Series
Vic Rauseo Frasier
Outstanding Comedy Series
Judd Apatow The Larry Sanders Show
Outstanding Comedy Series
Maya Forbes The Larry Sanders Show
Outstanding Comedy Series
Brad Grey The Larry Sanders Show
Outstanding Comedy Series
Todd Holland The Larry Sanders Show
Outstanding Comedy Series
Steven Levitan The Larry Sanders Show
Outstanding Comedy Series
John Riggi The Larry Sanders Show
Outstanding Comedy Series
Garry Shandling The Larry Sanders Show
Outstanding Comedy Series
Jon Vitti The Larry Sanders Show
Outstanding Comedy Series
John Ziffren The Larry Sanders Show
Outstanding Comedy Series
Michael Borkow Friends
Outstanding Comedy Series
Betsy Borns Friends
Outstanding Comedy Series
Kevin S. Bright Friends
Outstanding Comedy Series
Adam Chase Friends
Outstanding Comedy Series
David Crane Friends
Outstanding Comedy Series
Alexa Junge Friends
Outstanding Comedy Series
Marta Kauffman Friends
Outstanding Comedy Series
Todd Stevens Friends
Outstanding Comedy Series
Ira Ungerleider Friends
Outstanding Comedy Series
Larry David Seinfeld
Outstanding Comedy Series
Tom Gammill Seinfeld
Outstanding Comedy Series
Suzy Mamann Greenberg Seinfeld
Outstanding Comedy Series
Marjorie Gross Seinfeld
Outstanding Comedy Series
Tim Kaiser Seinfeld
Outstanding Comedy Series
Carol Leifer Seinfeld
Outstanding Comedy Series
Peter Mehlman Seinfeld
Outstanding Comedy Series
Max Pross Seinfeld
Outstanding Comedy Series
Jerry Seinfeld Seinfeld
Outstanding Comedy Series
George Shapiro Seinfeld
Outstanding Comedy Series
Nancy Sprow Seinfeld
Outstanding Comedy Series
Howard West Seinfeld
Outstanding Comedy Series
Larry Charles Mad About You
Outstanding Comedy Series
Stephen Engel Mad About You
Outstanding Comedy Series
Primetime Emmy Award for Outstanding Drama Series

Nominations »

Nominee Nominated Work
Kevin Arkadie Chicago Hope
Outstanding Drama Series
Rob Corn Chicago Hope
Outstanding Drama Series
Bill D'Elia Chicago Hope
Outstanding Drama Series
Michael Dinner Chicago Hope
Outstanding Drama Series
Patricia Green Chicago Hope
Outstanding Drama Series
James C. Hart Chicago Hope
Outstanding Drama Series
John Heath Chicago Hope
Outstanding Drama Series
David E. Kelley Chicago Hope
Outstanding Drama Series
John Tinker Chicago Hope
Outstanding Drama Series
Steven Bochco NYPD Blue
Outstanding Drama Series
Bill Clark NYPD Blue
Outstanding Drama Series
Steven DePaul NYPD Blue
Outstanding Drama Series
David Milch NYPD Blue
Outstanding Drama Series
Theresa Rebeck NYPD Blue
Outstanding Drama Series
Michael M. Robin NYPD Blue
Outstanding Drama Series
Gardner Stern NYPD Blue
Outstanding Drama Series
Mark Tinker NYPD Blue
Outstanding Drama Series
Robert J. Doherty NYPD Blue
Outstanding Drama Series
René Balcer Law & Order
Outstanding Drama Series
Michael S. Chernuchin Law & Order
Outstanding Drama Series
Arthur W. Forney Law & Order
Outstanding Drama Series
Billy Fox Law & Order
Outstanding Drama Series
Morgan Gendel Law & Order
Outstanding Drama Series
Lewis Gould Law & Order
Outstanding Drama Series
Jeffrey L. Hayes Law & Order
Outstanding Drama Series
Edwin Sherin Law & Order
Outstanding Drama Series
Dick Wolf Law & Order
Outstanding Drama Series
Ed Zuckerman Law & Order
Outstanding Drama Series
Rob Bowman The X-Files
Outstanding Drama Series
Chris Carter The X-Files
Outstanding Drama Series
Joseph Patrick Finn The X-Files
Outstanding Drama Series
R. W. Goodwin The X-Files
Outstanding Drama Series
Howard Gordon The X-Files
Outstanding Drama Series
Kim Manners The X-Files
Outstanding Drama Series
Paul Rabwin The X-Files
Outstanding Drama Series
Christopher Chulack ER
Outstanding Drama Series
Michael Crichton ER
Outstanding Drama Series
Carol Flint ER
Outstanding Drama Series
Mimi Leder ER
Outstanding Drama Series
Paul Manning ER
Outstanding Drama Series
Wendy Spence ER
Outstanding Drama Series
John Wells ER
Outstanding Drama Series
Lydia Woodward ER
Outstanding Drama Series
Primetime Emmy Award for Outstanding Supporting Actor - Drama Series

Ray Walston

Honored for : Picket Fences

Nominations »

Nominee Nominated Work
Héctor Elizondo Chicago Hope
Noah Wyle ER
Stanley Tucci Murder One
James McDaniel NYPD Blue
Ray Walston Picket Fences
Primetime Emmy Award for Outstanding Variety Series

Dennis Miller, Eddie Feldmann, Kevin C. Slattery

Honored for : Dennis Miller Live
(Outstanding Variety, Music Or Comedy Series)

Nominations »

Nominee Nominated Work
Jon Beckerman Late Show with David Letterman
Outstanding Variety, Music or Comedy Series
Jude Brennan Late Show with David Letterman
Outstanding Variety, Music or Comedy Series
Rob Burnett Late Show with David Letterman
Outstanding Variety, Music or Comedy Series
Barbara Gaines Late Show with David Letterman
Outstanding Variety, Music or Comedy Series
Peter Lassally Late Show with David Letterman
Outstanding Variety, Music or Comedy Series
David Letterman Late Show with David Letterman
Outstanding Variety, Music or Comedy Series
Joe Toplyn Late Show with David Letterman
Outstanding Variety, Music or Comedy Series
Martin G. Baker Muppets Tonight
Outstanding Variety, Music or Comedy Series
Dick Blasucci Muppets Tonight
Outstanding Variety, Music or Comedy Series
Paul Flaherty Muppets Tonight
Outstanding Variety, Music or Comedy Series
Brian Henson Muppets Tonight
Outstanding Variety, Music or Comedy Series
Alex Rockwell Muppets Tonight
Outstanding Variety, Music or Comedy Series
Kirk R. Thatcher Muppets Tonight
Outstanding Variety, Music or Comedy Series
Patric Verrone Muppets Tonight
Outstanding Variety, Music or Comedy Series
Scott Carter Politically Incorrect
Outstanding Variety, Music or Comedy Series
Sue Fellows Politically Incorrect
Outstanding Variety, Music or Comedy Series
Nancy Geller Politically Incorrect
Outstanding Variety, Music or Comedy Series
Kevin Hamburger Politically Incorrect
Outstanding Variety, Music or Comedy Series
Bill Maher Politically Incorrect
Outstanding Variety, Music or Comedy Series
Doug Wilson Politically Incorrect
Outstanding Variety, Music or Comedy Series
Eddie Feldmann Dennis Miller Live
Outstanding Variety, Music or Comedy Series
Dennis Miller Dennis Miller Live
Outstanding Variety, Music or Comedy Series
Kevin C. Slattery Dennis Miller Live
Outstanding Variety, Music or Comedy Series
Larry Goitia The Tonight Show with Jay Leno
Outstanding Variety, Music or Comedy Series
Patti M. Grant The Tonight Show with Jay Leno
Outstanding Variety, Music or Comedy Series
Jay Leno The Tonight Show with Jay Leno
Outstanding Variety, Music or Comedy Series
Debbie Vickers The Tonight Show with Jay Leno
Outstanding Variety, Music or Comedy Series
Primetime Emmy Award for Outstanding Directing - Drama Series

Jeremy Kagan

Honored for : Chicago Hope
(Leave Of Absence)

Nominations »

Nominee Nominated Work
Christopher Chulack ER
Hell And High Water
Mimi Leder ER
Eve Kagan
Charles Haid Murder One
Chapter One
Mark Tinker NYPD Blue
Backboard Jungle
Jeremy Kagan Chicago Hope
Leave Of Absence
Primetime Emmy Award for Outstanding Guest Actress - Drama Series

Amanda Plummer

Honored for : The Outer Limits
(A Stitch in Time)

Nominations »

Nominee Nominated Work
Maureen Stapleton Road to Avonlea
What A Tangled Web We Weave
Carol Kane Chicago Hope
Stand
Penny Fuller ER
Welcome Back Carter
Lily Tomlin Homicide: Life on the Street
The Hat
Louise Fletcher Picket Fences
Bye Bye, Bey Bey
Amanda Plummer The Outer Limits
A Stitch in Time
Primetime Emmy Award for Individual Performance - Variety Or Music Program

Tony Bennett

Honored for : Tony Bennett Live By Request: A Valentine Special
(Outstanding Performance for a Variety or Music Program)

Nominations »

Nominee Nominated Work
Ellen DeGeneres The Grammys
The 38th Annual Grammy Awards
Whoopi Goldberg The Academy Awards
The 68th Annual Academy Awards
Tracey Ullman Tracey Takes On...
The Best of Tracey Takes on...
Tony Bennett Tony Bennett Live By Request: A Valentine Special
Robin Williams Comic Relief VII
Billy Crystal Comic Relief VII
Whoopi Goldberg Comic Relief VII
Primetime Emmy Award for Outstanding Directing - Comedy Series

Michael Lembeck

Honored for : Friends
(The One After The Superbowl)

Nominations »

Nominee Nominated Work
Todd Holland The Larry Sanders Show
Arthur After Hours
Michael Lehmann The Larry Sanders Show
I Was A Teenage Lesbian
Andy Ackerman Seinfeld
The Soup Nazi
Michael Lembeck Friends
The One After The Superbowl
James Burrows 3rd Rock from the Sun
Pilot
Primetime Emmy Award for Outstanding Directing - Miniseries, Movie or Dramatic Special

John Frankenheimer

Honored for : Andersonville
(Outstanding Directing for a Miniseries, Movie or Dramatic Special)

Nominations »

Nominee Nominated Work
Peter Werner Almost Golden: The Jessica Savitch Story
Charles Sturridge Gulliver's Travels
Paul Bogart The Heidi Chronicles
John Frankenheimer Andersonville
Betty Thomas The Late Shift
Primetime Emmy Award for Outstanding Writing - Drama Series

Darin Morgan

Honored for : The X-Files
(Clyde Bruckman's Final Repose)

Nominations »

Nominee Nominated Work
John Wells ER
The Healers
Neal Baer ER
Hell And High Water
Steven Bochco Murder One
Chapter One
Charles H. Eglee Murder One
Chapter One
Channing Gibson Murder One
Chapter One
David Milch Murder One
Chapter One
David Mills NYPD Blue
The Backboard Jungle
William L. Morris NYPD Blue
The Backboard Jungle
Darin Morgan The X-Files
Clyde Bruckman's Final Repose
Primetime Emmy Award for Outstanding Writing - Comedy Series

Nominations »

Nominee Nominated Work
Spike Feresten Seinfeld
The Soup Nazi
Rob Greenberg Frasier
Moondance
Joe Keenan Frasier
Moondance
Linda Morris Frasier
Moondance
Jack Burditt Frasier
Moondance
Anne Flett-Giordano Frasier
Moondance
Christopher Lloyd Frasier
Moondance
Vic Rauseo Frasier
Moondance
Chuck Ranberg Frasier
Moondance
Peter Tolan The Larry Sanders Show
Arthur After Hours
Jon Vitti The Larry Sanders Show
Hank's Sex Tape
Steven Levitan The Larry Sanders Show
Roseanne's Return
Maya Forbes The Larry Sanders Show
Roseanne's Return
Garry Shandling The Larry Sanders Show
Roseanne's Return
Primetime Emmy Award for Outstanding Original Music And Lyrics

Lee Adams, Charles Strouse

Honored for : Bye Bye Birdie
(Let's Settle Down)

Nominations »

Nominee Nominated Work
Patty Silversher Mr. Willowby's Christmas Tree
\"The Perfect Tree\"
Michael Silversher Mr. Willowby's Christmas Tree
\"The Perfect Tree\"
Buz Kohan The Walt Disney Company and McDonald's Present the American Teacher Awards
\"Come on In\"
Larry Grossman The Walt Disney Company and McDonald's Present the American Teacher Awards
\"Come on In\"
Nona Hendryx People: A Musical Celebration
\"Children of the World\"
Jason Miles People: A Musical Celebration
\"Children of the World\"
Lee Adams Bye Bye Birdie
\"Let's Settle Down\"
Charles Strouse Bye Bye Birdie
\"Let's Settle Down\"
Josh Weinstein The Simpsons
\"We Do (The Stonecutters Song)\"
Bill Oakley The Simpsons
\"We Do (The Stonecutters Song)\"
Alf Clausen The Simpsons
\"We Do (The Stonecutters Song)\"
Primetime Emmy Award for Outstanding Choreography

Anita Mann, Charonne Mose

Honored for : Miss America
(1995 Miss America Pageant)

Nominations »

Nominee Nominated Work
Travis Payne 1995 MTV Video Music Awards
LaVelle Smith Jnr 1995 MTV Video Music Awards
Anita Mann Miss America
1995 Miss America Pageant
Charonne Mose Miss America
1995 Miss America Pageant
Travis Payne MTV Video Music Awards
1995 MTV Video Music Awards
LaVelle Smith Jnr MTV Video Music Awards
1995 MTV Video Music Awards
Michael Seibert The Ice Princess
Vincent Paterson Comic Relief VII
Jane Gibson Pride and Prejudice
Primetime Emmy Award for Outstanding Writing - Variety Series

Nominations »

Nominee Nominated Work
Janine Ditullio Late Night with Conan O'Brien
Ned Goldreyer Late Night with Conan O'Brien
Michael Gordon Late Night with Conan O'Brien
Jonathan Groff Late Night with Conan O'Brien
Brian Kiley Late Night with Conan O'Brien
Brian McCann Late Night with Conan O'Brien
Conan O'Brien Late Night with Conan O'Brien
Brian Reich Late Night with Conan O'Brien
Andy Richter Late Night with Conan O'Brien
Dino Stamatopoulos Late Night with Conan O'Brien
Mike Sweeney Late Night with Conan O'Brien
Michael Barrie Late Show with David Letterman
Late Show With David Letterman Video Special II
Jon Beckerman Late Show with David Letterman
Late Show With David Letterman Video Special II
Rob Burnett Late Show with David Letterman
Late Show With David Letterman Video Special II
Donick Cary Late Show with David Letterman
Late Show With David Letterman Video Special II
Jill Davis Late Show with David Letterman
Late Show With David Letterman Video Special II
Davey DiGiorgio Late Show with David Letterman
Late Show With David Letterman Video Special II
Larry Jacobson Late Show with David Letterman
Late Show With David Letterman Video Special II
David Letterman Late Show with David Letterman
Late Show With David Letterman Video Special II
Tim Long Late Show with David Letterman
Late Show With David Letterman Video Special II
Jim Mulholland Late Show with David Letterman
Late Show With David Letterman Video Special II
Gerard Mulligan Late Show with David Letterman
Late Show With David Letterman Video Special II
Rodney Rothman Late Show with David Letterman
Late Show With David Letterman Video Special II
Bill Scheft Late Show with David Letterman
Late Show With David Letterman Video Special II
Stephen Sherrill Late Show with David Letterman
Late Show With David Letterman Video Special II
Joe Toplyn Late Show with David Letterman
Late Show With David Letterman Video Special II
Rob Young Late Show with David Letterman
Late Show With David Letterman Video Special II
Steve Young Late Show with David Letterman
Late Show With David Letterman Video Special II
Chris Albers Politically Incorrect
Scott Carter Politically Incorrect
Christopher Case Erbland Politically Incorrect
Jon Hotchkiss Politically Incorrect
Hayes Jackson Politically Incorrect
Brian Jacobsmeyer Politically Incorrect
Chris Kelly Politically Incorrect
Bill Maher Politically Incorrect
Billy Martin Politically Incorrect
Eric Weinberg Politically Incorrect
Jerry Belson Tracey Takes On...
Dick Clement Tracey Takes On...
Kim Fuller Tracey Takes On...
Jenji Kohan Tracey Takes On...
Ian La Frenais Tracey Takes On...
Molly Newman Tracey Takes On...
Gail Parent Tracey Takes On...
Tony Sheehan Tracey Takes On...
Tracey Ullman Tracey Takes On...
Allen J. Zipper Tracey Takes On...
David Feldman Dennis Miller Live
Eddie Feldmann Dennis Miller Live
Mike Gandolfi Dennis Miller Live
Tom Hertz Dennis Miller Live
Leah Krinsky Dennis Miller Live
Dennis Miller Dennis Miller Live
Rick Overton Dennis Miller Live
Tom Agna Late Night with Conan O'Brien
Chris Albers Late Night with Conan O'Brien
Tommy Blacha Late Night with Conan O'Brien
Greg Cohen Late Night with Conan O'Brien
Primetime Emmy Award for Outstanding Main Title Theme Music

Mike Post

Honored for : Murder One

Nominations »

Nominee Nominated Work
Bruce Broughton JAG
Tim Truman Central Park West
Mike Post Murder One
Mark Snow Nowhere Man
Mark Isham Chicago Hope
Primetime Emmy Award for Outstanding Variety, Music or Comedy Special

George Stevens Jr., Don Mischer

Honored for : The Kennedy Center Honors
(A Celebration of the Performing Arts)

Nominations »

Nominee Nominated Work
Don Mischer The Kennedy Center Honors
A Celebration of the Performing Arts
George Stevens Jr. The Kennedy Center Honors
A Celebration of the Performing Arts
Quincy Jones The Academy Awards
The 68th Annual Academy Awards
David Salzman The Academy Awards
The 68th Annual Academy Awards
Dennis Miller Dennis Miller Live
Citizen Arcane
John Moffitt Dennis Miller Live
Citizen Arcane
Pat Tourk Lee Dennis Miller Live
Citizen Arcane
Nancy Kurshner Dennis Miller Live
Citizen Arcane
George Schlatter Sinatra: 80 Years My Way
Outstanding Variety, Music or Comedy Special
Maria S. Schlatter Sinatra: 80 Years My Way
Outstanding Variety, Music or Comedy Special
Donn Hoyer Sinatra: 80 Years My Way
Outstanding Variety, Music or Comedy Special
Gary Necessary Sinatra: 80 Years My Way
Outstanding Variety, Music or Comedy Special
Buz Kohan Sinatra: 80 Years My Way
Outstanding Variety, Music or Comedy Special
Allan McKeown Tracey Takes On...
Outstanding Variety, Music or Comedy Special","The Best of Tracey Takes On...
Tracey Ullman Tracey Takes On...
Outstanding Variety, Music or Comedy Special","The Best of Tracey Takes On...
Kevin A. Berg Tracey Takes On...
Outstanding Variety, Music or Comedy Special","The Best of Tracey Takes On...
Kim Fuller Tracey Takes On...
Outstanding Variety, Music or Comedy Special","The Best of Tracey Takes On...
Molly Newman Tracey Takes On...
Outstanding Variety, Music or Comedy Special","The Best of Tracey Takes On...
Jenji Kohan Tracey Takes On...
Outstanding Variety, Music or Comedy Special","The Best of Tracey Takes On...
Gail Parent Tracey Takes On...
Outstanding Variety, Music or Comedy Special","The Best of Tracey Takes On...
Tony Sheehan Tracey Takes On...
Outstanding Variety, Music or Comedy Special","The Best of Tracey Takes On...
Thomas Schlamme Tracey Takes On...
Outstanding Variety, Music or Comedy Special","The Best of Tracey Takes On...
Ian La Frenais Tracey Takes On...
Outstanding Variety, Music or Comedy Special","The Best of Tracey Takes On...
Dick Clement Tracey Takes On...
Outstanding Variety, Music or Comedy Special","The Best of Tracey Takes On...
Allen J. Zipper Tracey Takes On...
Outstanding Variety, Music or Comedy Special","The Best of Tracey Takes On...
Primetime Emmy Award for Outstanding Television Movie

Nominations »

Nominee Nominated Work
Michael Brandman The Heidi Chronicles
Leanne Moore The Heidi Chronicles
Steven Brandman The Heidi Chronicles
Don Carmody The Late Shift
Daniel Goldberg The Late Shift
Joe Medjuck The Late Shift
Ivan Reitman The Late Shift
Doro Bachrach Truman
Anthea Sylbert Truman
Paula Weinstein Truman
Adam Haight Almost Golden: The Jessica Savitch Story
Bernard Sofronski Almost Golden: The Jessica Savitch Story
Carol Bahoric The Tuskegee Airmen
Bill Carraro The Tuskegee Airmen
Frank Price The Tuskegee Airmen
Robert Williams The Tuskegee Airmen
Primetime Emmy Award for Outstanding Casting for a Miniseries, Movie, or a Special

Mary Colquhoun

Honored for : Truman

Nominations »

Nominee Nominated Work
Mary Colquhoun Truman
Robi Reed The Tuskegee Airmen
Phyllis Huffman Hallmark Hall of Fame
The Boys Next Door
Olivia Harris Hallmark Hall of Fame
The Boys Next Door
Nancy Foy The Late Shift
Phyllis Huffman The Late Shift
Lynn Kressel Streets of Laredo
Primetime Emmy Award for Outstanding Casting for a Miniseries, Movie, or a Special

Robi Reed

Honored for : The Tuskegee Airmen

Nominations »

Nominee Nominated Work
Mary Colquhoun Truman
Robi Reed The Tuskegee Airmen
Phyllis Huffman Hallmark Hall of Fame
The Boys Next Door
Olivia Harris Hallmark Hall of Fame
The Boys Next Door
Nancy Foy The Late Shift
Phyllis Huffman The Late Shift
Lynn Kressel Streets of Laredo
Primetime Emmy Award for Outstanding Music Composition - Series

Hummie Mann

Honored for : Picture Windows

Nominations »

Nominee Nominated Work
Dick DeBenedictis Diagnosis: Murder
Jay Chattaway Star Trek: Deep Space Nine
Russ Landau seaQuest DSV
Shirley Walker Space: Above and Beyond
Hummie Mann Picture Windows
Primetime Emmy Award for Outstanding Informational Series

Joel Westbrook, Jason Williams, William Morgan, Robert H. Gardner, Ed Fields, Sam Waterston

Honored for : Time Life's Lost Civilizations

Nominations »

Nominee Nominated Work
Neil Aspinall The Beatles Anthology
Chips Chipperfield The Beatles Anthology
Geoff Wonfor The Beatles Anthology
Bob Smeaton The Beatles Anthology
Pat Mitchell The Private Life of Plants
Mike Salisbury The Private Life of Plants
Vivian Schiller The Private Life of Plants
Neil Nightingale The Private Life of Plants
Keith Scholey The Private Life of Plants
Neil Lucas The Private Life of Plants
David Attenborough The Private Life of Plants
Michael Moore TV Nation
Kathleen Glynn TV Nation
Jerry Kupfer TV Nation
Annie Cohen TV Nation
Francis Gasparini TV Nation
Jay Martel TV Nation
Jeff Stilson TV Nation
Louis Theroux TV Nation
John Derevlany TV Nation
Joel Westbrook Time Life's Lost Civilizations
Jason Williams Time Life's Lost Civilizations
William Morgan Time Life's Lost Civilizations
Robert H. Gardner Time Life's Lost Civilizations
Ed Fields Time Life's Lost Civilizations
Sam Waterston Time Life's Lost Civilizations
Josh Howard Biography
Michael Cascio Biography
Michael Rosenbaum Biography
Randy Martin Biography
Brooke Runnette Biography
Bill Harris Biography
Diane Ferenczi Biography
Primetime Emmy Award for Outstanding Writing - Miniseries, Movie or Dramatic Special

Simon Moore

Honored for : Gulliver's Travels
(Outstanding Writing for a Miniseries or a Special)

Nominations »

Nominee Nominated Work
Andrew Davies Pride and Prejudice
Outstanding Writing for a Miniseries or a Special
Trey Ellis The Tuskegee Airmen
Outstanding Writing for a Miniseries or a Special
Paris Qualles The Tuskegee Airmen
Outstanding Writing for a Miniseries or a Special
Robert Williams The Tuskegee Airmen
Outstanding Writing for a Miniseries or a Special
T.S. Cook The Tuskegee Airmen
Outstanding Writing for a Miniseries or a Special
Ron Hutchinson The Tuskegee Airmen
Outstanding Writing for a Miniseries or a Special
Tom Rickman Truman
Outstanding Writing for a Miniseries or a Special
Simon Moore Gulliver's Travels
Outstanding Writing for a Miniseries or a Special
George Armitage The Late Shift
Outstanding Writing for a Miniseries or a Special
Bill Carter The Late Shift
Outstanding Writing for a Miniseries or a Special
Primetime Emmy Award for Outstanding Costumes for a Series

Carolyn Grifel

Honored for : Remember WENN

Nominations »

Nominee Nominated Work
Madeleine Stewart Road to Avonlea
\"What a Tangled Web We Weave\"
Carolyn Grifel Remember WENN
\"Hillary Booth Registered Nurse\"
Cheri Ingle Dr. Quinn, Medicine Woman
\"When a Child Is Born, Part I\"
Robert Blackman Star Trek: Deep Space Nine
\"The Muse\"
Rachael Stanley Sisters
\"Don't Go to Springfield\"
Primetime Emmy Award for Outstanding Art Direction - Miniseries, Movie or a Special

Nominations »

Nominee Nominated Work
Roger Hall Gulliver's Travels
John Fenner Gulliver's Travels
Alan Tomkins Gulliver's Travels
Frederic Evard Gulliver's Travels
Rosalind Shingleton Gulliver's Travels
Michael Z. Hanan Andersonville
Edward L. Rubin Andersonville
Douglas A. Mowat Andersonville
Fred Harpman A Streetcar Named Desire
Janet Stokes A Streetcar Named Desire
Tom Pedigo A Streetcar Named Desire
Branimir Babic Rasputin: Dark Servant of Destiny
Aleksandar Denic Rasputin: Dark Servant of Destiny
Yuri Pashigoryev Rasputin: Dark Servant of Destiny
Miljen Kljakovic Rasputin: Dark Servant of Destiny
Lóránt Jávor Rasputin: Dark Servant of Destiny
Livia Balogh Rasputin: Dark Servant of Destiny
Jan Scott Hallmark Hall of Fame
Harvest Of Fire
Paul Steffensen Hallmark Hall of Fame
Harvest Of Fire
Erica Rogalla Hallmark Hall of Fame
Harvest Of Fire
Primetime Emmy Award for Outstanding Costume Design - Variety or Music Program

Jane Ruhm

Honored for : Tracey Takes On...
(The Best of Tracey Takes On...)

Nominations »

Nominee Nominated Work
Polly Smith Muppets Tonight
Bill Hargate Barbara Mandrell: Steppin Out
Jane Ruhm Tracey Takes On...
The Best of Tracey Takes On...
Primetime Emmy Award for Outstanding Art Direction - Variety or Music Program

Val Strazovec, Jim Dultz, Jenny Wilkinson

Honored for : Muppets Tonight
(Special Guest Star: Tony Bennett)

Nominations »

Nominee Nominated Work
Val Strazovec Muppets Tonight
Special Guest Star: Tony Bennett
Jim Dultz Muppets Tonight
Special Guest Star: Tony Bennett
Jenny Wilkinson Muppets Tonight
Special Guest Star: Tony Bennett
Dennis Craig Roof The Tonight Show with Jay Leno
#914
Brandt Daniels The Tonight Show with Jay Leno
#914
Romain Johnston Magicians' Favorite Magicians
Rob Allen Magicians' Favorite Magicians
Toby Corbett Tracey Takes On...
The Best of Tracey Takes On...
Chez Cherry Tracey Takes On...
The Best of Tracey Takes On...
Keith Neely Tracey Takes On...
The Best of Tracey Takes On...
Sandy Struth Tracey Takes On...
The Best of Tracey Takes On...
Ray Klausen The Academy Awards
The 68th Annual Academy Awards
Keaton S. Walker The Academy Awards
The 68th Annual Academy Awards
Rebecca Holler Barkley The Academy Awards
The 68th Annual Academy Awards
Primetime Emmy Award for Outstanding Costume Design - Miniseries or Special

Dinah Collin

Honored for : Pride and Prejudice

Nominations »

Nominee Nominated Work
Shirley Ann Russell Gulliver's Travels
May Routh Andersonville
Natasha Landau Rasputin: Dark Servant of Destiny
Jean-Pierre Dorléac Lily Dale
Dinah Collin Pride and Prejudice
Primetime Emmy Award for Outstanding Art Direction - Series

Paul Eads, Mindy Roffman, Mary Ann Biddle

Honored for : Murder One
(Chapter One)

Nominations »

Nominee Nominated Work
Paul Eads Murder One
Chapter One
Mindy Roffman Murder One
Chapter One
Mary Ann Biddle Murder One
Chapter One
Graeme Murray The X-Files
Jose Chung's 'From Outer Space'
Shirley Inget The X-Files
Jose Chung's 'From Outer Space'
Richard C. Hankins NYPD Blue
Hollie And The Blowfish
Alan E. Muraoka NYPD Blue
Hollie And The Blowfish
David Smith NYPD Blue
Hollie And The Blowfish
Garvin Eddy Cybill
Wedding Bell Blues
Rochelle Moser Cybill
Wedding Bell Blues
Hub Braden Murder, She Wrote
Nan's Ghost
Mary Dodson Murder, She Wrote
Nan's Ghost
Lee Poll Murder, She Wrote
Nan's Ghost
Bill Gregory Murder, She Wrote
Nan's Ghost
Primetime Emmy Award for Outstanding Achievement in Graphic Design and Title Sequences

Bruce Bryant, James Castle, Mark Dennison, Carol Johnsen

Honored for : Caroline in the City

Nominations »

Nominee Nominated Work
Bruce Bryant Caroline in the City
James Castle Caroline in the City
Mark Dennison Caroline in the City
Carol Johnsen Caroline in the City
Paul Newman Central Park West
Billy Pittard Central Park West
Suzanne Kiley Discovery Journal
Billy Pittard Discovery Journal
Primetime Emmy Award for Outstanding Hairstyling - Miniseries, Movie or Special

Aileen Seaton

Honored for : Gulliver's Travels
(Outstanding Hairstyling For A Miniseries Or A Special)

Nominations »

Nominee Nominated Work
Aileen Seaton Gulliver's Travels
Outstanding Hairstyling For A Miniseries Or A Special
Judy Crown Bye Bye Birdie
Outstanding Hairstyling For A Miniseries Or A Special
Dean Scheck Bye Bye Birdie
Outstanding Hairstyling For A Miniseries Or A Special
Geordie Sheffer Bye Bye Birdie
Outstanding Hairstyling For A Miniseries Or A Special
Roy Sidick Bye Bye Birdie
Outstanding Hairstyling For A Miniseries Or A Special
Cynthia P. Romo The Heidi Chronicles
Outstanding Hairstyling For A Miniseries Or A Special
Audree Futterman Tracey Takes On...
Outstanding Hairstyling For A Miniseries Or A Special","The Best of Tracey Takes On...
Evelyn Rozenfeld Tracey Takes On...
Outstanding Hairstyling For A Miniseries Or A Special","The Best of Tracey Takes On...
Andre Blaise Norma Jean & Marilyn
Outstanding Hairstyling For A Miniseries Or A Special
Primetime Emmy Award for Outstanding Cinematography for a Miniseries or Movie

Elemér Ragályi

Honored for : Rasputin: Dark Servant of Destiny
(Outstanding Cinematography For A Miniseries Or A Special)

Nominations »

Nominee Nominated Work
Elemér Ragályi Rasputin: Dark Servant of Destiny
Outstanding Cinematography For A Miniseries Or A Special
Donald M. Morgan The Siege at Ruby Ridge
Outstanding Cinematography For A Miniseries Or A Special
Howard Atherton Gulliver's Travels
Outstanding Cinematography For A Miniseries Or A Special
Ric Waite Andersonville
Outstanding Cinematography For A Miniseries Or A Special
Robert Primes Harrison: Cry Of The City
Outstanding Cinematography For A Miniseries Or A Special
John Thomas Norma Jean & Marilyn
Outstanding Cinematography For A Miniseries Or A Special
Primetime Emmy Award for Outstanding Individual Achievement in Animation

Nataliya Dabizha

Honored for : Shakespeare: The Animated Tales
(The Winter's Tale)
Primetime Emmy Award for Outstanding Children's Program

Nominations »

Nominee Nominated Work
Christine Losecaat Peter and the Wolf
George Daugherty Peter and the Wolf
Adrian Workman Peter and the Wolf
David Ka Lik Wong Peter and the Wolf
Linda Jones Clough Peter and the Wolf
Kevin Sullivan Road to Avonlea
Trudy Grant Road to Avonlea
Peter Gelb Marsalis on Music
Laura Mitgang Marsalis on Music
Daniel Anker Marsalis on Music
Pat Jaffe Marsalis on Music
Twila Liggett Reading Rainbow
Act Against Violence
Orly Wiseman Reading Rainbow
Act Against Violence
LeVar Burton Reading Rainbow
Act Against Violence
Tony Buttino Reading Rainbow
Act Against Violence
Robin Fogelman Reading Rainbow
Act Against Violence
Jill R. Gluckson Reading Rainbow
Act Against Violence
Kathy Kinsner Reading Rainbow
Act Against Violence
Ronnie Krauss Reading Rainbow
Act Against Violence
Larry Lancit Reading Rainbow
Act Against Violence
Mark Mannucci Reading Rainbow
Act Against Violence
Stacey Raider Reading Rainbow
Act Against Violence
Cecily Truett Reading Rainbow
Act Against Violence
Linda Ellerbee Nick News with Linda Ellerbee
Clearing the Air: Kids Talk to the President about Smoking
Bob Brienza Nick News with Linda Ellerbee
Clearing the Air: Kids Talk to the President about Smoking
Murr LeBay Nick News with Linda Ellerbee
Clearing the Air: Kids Talk to the President about Smoking
Mark Lyons Nick News with Linda Ellerbee
Clearing the Air: Kids Talk to the President about Smoking
Chichi Pierce Nick News with Linda Ellerbee
Clearing the Air: Kids Talk to the President about Smoking
Rolfe Tessem Nick News with Linda Ellerbee
Clearing the Air: Kids Talk to the President about Smoking
Primetime Emmy Award for Outstanding Technical Direction, Camerawork, Video Control - Miniseries, Movie Or A Special

Nominations »

Nominee Nominated Work
Ted Ashton The Grammys
The 38th Annual Grammy Awards
Dave Eastwood The Grammys
The 38th Annual Grammy Awards
Dave Hilmer The Grammys
The 38th Annual Grammy Awards
Mark Lacamera The Grammys
The 38th Annual Grammy Awards
Thomas Geren The Grammys
The 38th Annual Grammy Awards
Hank Geving The Grammys
The 38th Annual Grammy Awards
Charlie Huntley The Grammys
The 38th Annual Grammy Awards
Dave Levisohn The Grammys
The 38th Annual Grammy Awards
Bill Philbin The Grammys
The 38th Annual Grammy Awards
Hector Ramirez The Grammys
The 38th Annual Grammy Awards
Brian Reason The Grammys
The 38th Annual Grammy Awards
Ron Sheldon The Grammys
The 38th Annual Grammy Awards
Keith Winikoff The Grammys
The 38th Annual Grammy Awards
Andrew Sabol The Grammys
The 38th Annual Grammy Awards
John B. Field The Kennedy Center Honors
The Kennedy Center Honors: A Celebration of the Performing Arts (1995)
Hector Ramirez The Kennedy Center Honors
The Kennedy Center Honors: A Celebration of the Performing Arts (1995)
Lyn Noland The Kennedy Center Honors
The Kennedy Center Honors: A Celebration of the Performing Arts (1995)
John Burdick The Kennedy Center Honors
The Kennedy Center Honors: A Celebration of the Performing Arts (1995)
Jay Millard The Kennedy Center Honors
The Kennedy Center Honors: A Celebration of the Performing Arts (1995)
Ron Sheldon The Kennedy Center Honors
The Kennedy Center Honors: A Celebration of the Performing Arts (1995)
Chris Tafuri The Kennedy Center Honors
The Kennedy Center Honors: A Celebration of the Performing Arts (1995)
Bill Philbin The Kennedy Center Honors
The Kennedy Center Honors: A Celebration of the Performing Arts (1995)
Charlie Huntley The Kennedy Center Honors
The Kennedy Center Honors: A Celebration of the Performing Arts (1995)
David Plakos The Kennedy Center Honors
The Kennedy Center Honors: A Celebration of the Performing Arts (1995)
Keith Winikoff The Kennedy Center Honors
The Kennedy Center Honors: A Celebration of the Performing Arts (1995)
John B. Field Sinatra: 80 Years My Way
Ted Ashton Sinatra: 80 Years My Way
Dave Eastwood Sinatra: 80 Years My Way
Thomas Geren Sinatra: 80 Years My Way
Larry Heider Sinatra: 80 Years My Way
Dave Levisohn Sinatra: 80 Years My Way
Bill Philbin Sinatra: 80 Years My Way
David Plakos Sinatra: 80 Years My Way
Hector Ramirez Sinatra: 80 Years My Way
Ron Sheldon Sinatra: 80 Years My Way
Kris Wilson Sinatra: 80 Years My Way
Tom Tcimpidis Sinatra: 80 Years My Way
Keith Winikoff Sinatra: 80 Years My Way
Jim Ralston The Academy Awards
The 68th Annual Academy Awards
Averill Perry The Academy Awards
The 68th Annual Academy Awards
Bill Pope The Academy Awards
The 68th Annual Academy Awards
Hector Ramirez The Academy Awards
The 68th Annual Academy Awards
Larry Heider The Academy Awards
The 68th Annual Academy Awards
Dave Levisohn The Academy Awards
The 68th Annual Academy Awards
Blair White The Academy Awards
The 68th Annual Academy Awards
Dave Hilmer The Academy Awards
The 68th Annual Academy Awards
Ralph Alcocer The Academy Awards
The 68th Annual Academy Awards
Dave Eastwood The Academy Awards
The 68th Annual Academy Awards
Bill Philbin The Academy Awards
The 68th Annual Academy Awards
David Irete The Academy Awards
The 68th Annual Academy Awards
Thomas Geren The Academy Awards
The 68th Annual Academy Awards
Dale Carlson The Academy Awards
The 68th Annual Academy Awards
David Plakos The Academy Awards
The 68th Annual Academy Awards
Ted Ashton The Academy Awards
The 68th Annual Academy Awards
Jeff Mydock The Academy Awards
The 68th Annual Academy Awards
Mark Sanford The Academy Awards
The 68th Annual Academy Awards
Jean Mason The Academy Awards
The 68th Annual Academy Awards
Steven C. Berry The Academy Awards
The 68th Annual Academy Awards
John B. Field The Grammys
The 38th Annual Grammy Awards
Primetime Emmy Award for Outstanding Single-Camera Picture Editing - Miniseries Or A Movie

David Beatty

Honored for : The Tuskegee Airmen
(Outstanding Single Camera Editing For A Miniseries Or A Special)

Nominations »

Nominee Nominated Work
David Beatty The Tuskegee Airmen
Peter Coulson Gulliver's Travels
Dominique Fortin Hiroshima
Denis Papillon Hiroshima
John Soh Hiroshima
Paul Rubell Andersonville
Lisa Fruchtman Truman
Primetime Emmy Award for Outstanding Music Direction

Glen Roven

Honored for : Sinatra: 80 Years My Way

Nominations »

Nominee Nominated Work
Irwin Fisch Bye Bye Birdie
Krzysztof Penderecki The 39th Annual Pablo Casals Festival
Ian Fraser Christmas in Washington
Glen Roven Sinatra: 80 Years My Way
George Daugherty Peter and the Wolf
Primetime Emmy Award for Outstanding Music Composition For A Miniseries, Movie Or A Special (Original Dramatic Score)

Ernest Troost

Honored for : The Canterville Ghost

Nominations »

Nominee Nominated Work
David Bell Dead Man's Walk
David Michael Frank Annie: A Royal Adventure!
Lee Holdridge The Tuskegee Airmen
Ernest Troost The Canterville Ghost
Christopher Young Norma Jean & Marilyn
Primetime Emmy Award for Outstanding Sound Editing - Series

Nominations »

Nominee Nominated Work
Jeff Charbonneau The X-Files
For episode \"Nisei\"
Thierry J. Couturier The X-Files
For episode \"Nisei\"
Mike Goodman The X-Files
For episode \"Nisei\"
Rick Hinson The X-Files
For episode \"Nisei\"
Jerry Jacobson The X-Files
For episode \"Nisei\"
Michael Kimball The X-Files
For episode \"Nisei\"
Ira Leslie The X-Files
For episode \"Nisei\"
Maciek Malish The X-Files
For episode \"Nisei\"
Kitty Malone The X-Files
For episode \"Nisei\"
Greg Pusateri The X-Files
For episode \"Nisei\"
Christopher B. Reeves The X-Files
For episode \"Nisei\"
Debby Ruby-Winsberg The X-Files
For episode \"Nisei\"
Joseph Sabella The X-Files
For episode \"Nisei\"
Marty Stein The X-Files
For episode \"Nisei\"
Susan Welsh The X-Files
For episode \"Nisei\"
Fernand Bos Sliders
For episode \"Invasion\"
Steve Burger Sliders
For episode \"Invasion\"
Norval D. Crutcher Sliders
For episode \"Invasion\"
Michael Gollom Sliders
For episode \"Invasion\"
Laura Macias Sliders
For episode \"Invasion\"
Sharon Michaels Sliders
For episode \"Invasion\"
Lydian Tone Sliders
For episode \"Invasion\"
Kyle Wright Sliders
For episode \"Invasion\"
Rich Cusano Strange Luck
For episode \"The Liver Wild\"
Andy Dawson Strange Luck
For episode \"The Liver Wild\"
Stacey Nakasone Strange Luck
For episode \"The Liver Wild\"
Richard Webb Strange Luck
For episode \"The Liver Wild\"
Michael Gollom Law & Order
For episode \"Hot Pursuit\"
Jeffrey Kaplan Law & Order
For episode \"Hot Pursuit\"
Libby Pederson Law & Order
For episode \"Hot Pursuit\"
Mark Server Law & Order
For episode \"Hot Pursuit\"
Harry Cheney Party of Five
For episode \"The Wedding\"
Jeremy J. Gordon Party of Five
For episode \"The Wedding\"
Amy Morrison Party of Five
For episode \"The Wedding\"
Timothy Pearson Party of Five
For episode \"The Wedding\"
Don Sanders Party of Five
For episode \"The Wedding\"
Charlie Shepard Party of Five
For episode \"The Wedding\"
Rich Tavtigian Party of Five
For episode \"The Wedding\"
John Chalfant Dr. Quinn, Medicine Woman
For episode \"Halloween III\"
Brian Connell Dr. Quinn, Medicine Woman
For episode \"Halloween III\"
David M. Cowan Dr. Quinn, Medicine Woman
For episode \"Halloween III\"
Gary A. Hecker Dr. Quinn, Medicine Woman
For episode \"Halloween III\"
Ken Kobett Dr. Quinn, Medicine Woman
For episode \"Halloween III\"
Amy Morrison Dr. Quinn, Medicine Woman
For episode \"Halloween III\"
Bob Redpath Dr. Quinn, Medicine Woman
For episode \"Halloween III\"
Kami Asgar Dr. Quinn, Medicine Woman
For episode \"Halloween III\"
Primetime Emmy Award for Outstanding Sound Editing - Miniseries, Movie Or A Special

Nominations »

Nominee Nominated Work
Kyle Wright Godfather Knows Best
Mike Boden Dead by Sunset
Part I
Harry Cheney Dead by Sunset
Part I
David B. Cohn Dead by Sunset
Part I
Brian Connell Dead by Sunset
Part I
Virginia S. Ellsworth Dead by Sunset
Part I
Devin Joseph Dead by Sunset
Part I
Marla McGuire Dead by Sunset
Part I
Jean-Marie Mitchell Dead by Sunset
Part I
Amy Morrison Dead by Sunset
Part I
Timothy Pearson Dead by Sunset
Part I
Kevin Wahrman Dead by Sunset
Part I
Scott Wolf Dead by Sunset
Part I
John K. Adams The Tuskegee Airmen
Bill Bell The Tuskegee Airmen
Tim Chilton The Tuskegee Airmen
Bob Costanza The Tuskegee Airmen
Mike Dickeson The Tuskegee Airmen
Mark Friedgen The Tuskegee Airmen
G. Michael Graham The Tuskegee Airmen
Mark Heyes The Tuskegee Airmen
Anton Holden The Tuskegee Airmen
Kristi Johns The Tuskegee Airmen
Stan Jones The Tuskegee Airmen
Michael Lyle The Tuskegee Airmen
Gary Macheel The Tuskegee Airmen
Joseph Melody The Tuskegee Airmen
Jill Sanders The Tuskegee Airmen
Mark Steele The Tuskegee Airmen
Richard S. Steele The Tuskegee Airmen
Tim Terusa The Tuskegee Airmen
Darren Wright The Tuskegee Airmen
Bill Bell Streets of Laredo
Part I
Tim Chilton Streets of Laredo
Part I
Bob Costanza Streets of Laredo
Part I
Rick Crampton Streets of Laredo
Part I
Mike Dickeson Streets of Laredo
Part I
David C. Eichhorn Streets of Laredo
Part I
G. Michael Graham Streets of Laredo
Part I
Anton Holden Streets of Laredo
Part I
J. Michael Hooser Streets of Laredo
Part I
Gary Macheel Streets of Laredo
Part I
Joseph Melody Streets of Laredo
Part I
Jill Sanders Streets of Laredo
Part I
Greg Schorer Streets of Laredo
Part I
Lori Slomka Streets of Laredo
Part I
Mark Steele Streets of Laredo
Part I
Richard S. Steele Streets of Laredo
Part I
Tim Terusa Streets of Laredo
Part I
Darren Wright Streets of Laredo
Part I
Norval D. Crutcher The Beast
Part II
Gary S. Gerlich The Beast
Part II
William Hooper The Beast
Part II
William Jacobs The Beast
Part II
Stan Jones The Beast
Part II
Elliott Koretz The Beast
Part II
Richard LeGrand Jr. The Beast
Part II
Bob McNabb The Beast
Part II
Harry Snodgrass The Beast
Part II
Walter Spencer The Beast
Part II
Robert Ulrich The Beast
Part II
Steve Burger Godfather Knows Best
Norval D. Crutcher Godfather Knows Best
Rich Cusano Godfather Knows Best
Andy Dawson Godfather Knows Best
Michael Gollom Godfather Knows Best
Tom Jaeger Godfather Knows Best
Jeffrey Kaplan Godfather Knows Best
Patty McGettigan Godfather Knows Best
Patty Morena Godfather Knows Best
Stacey Nakasone Godfather Knows Best
Robb Navrides Godfather Knows Best
Cindy Rabideau Godfather Knows Best
John O. Robinson III Godfather Knows Best
Lydian Tone Godfather Knows Best
Richard Webb Godfather Knows Best
Primetime Emmy Award for Outstanding Sound Mixing - Miniseries Or A Movie

John Asman, Richard I. Birnbaum, Sam Black, David E. Fluhr

Honored for : Hallmark Hall of Fame
(Harvest of Fire)

Nominations »

Nominee Nominated Work
John Asman Hallmark Hall of Fame
Harvest of Fire
Richard I. Birnbaum Hallmark Hall of Fame
Harvest of Fire
Sam Black Hallmark Hall of Fame
Harvest of Fire
David E. Fluhr Hallmark Hall of Fame
Harvest of Fire
Paul Hamblin Gulliver's Travels
Outstanding Sound Mixing For A Drama Miniseries Or A Special
Simon Kaye Gulliver's Travels
Outstanding Sound Mixing For A Drama Miniseries Or A Special
Clive Pendry Gulliver's Travels
Outstanding Sound Mixing For A Drama Miniseries Or A Special
Mary H. Ellis Andersonville
Outstanding Sound Mixing For A Drama Miniseries Or A Special
Grover B. Helsley Andersonville
Outstanding Sound Mixing For A Drama Miniseries Or A Special
Richard D. Rogers Andersonville
Outstanding Sound Mixing For A Drama Miniseries Or A Special
John J. Stephens Andersonville
Outstanding Sound Mixing For A Drama Miniseries Or A Special
James Bolt Truman
Outstanding Sound Mixing For A Drama Miniseries Or A Special
Joel Fein Truman
Outstanding Sound Mixing For A Drama Miniseries Or A Special
Wayne Heitman Truman
Outstanding Sound Mixing For A Drama Miniseries Or A Special
Reinhard Stergar Truman
Outstanding Sound Mixing For A Drama Miniseries Or A Special
Nick Alphin The Tuskegee Airmen
Outstanding Sound Mixing For A Drama Miniseries Or A Special
Wayne Artman The Tuskegee Airmen
Outstanding Sound Mixing For A Drama Miniseries Or A Special
Veda Campbell The Tuskegee Airmen
Outstanding Sound Mixing For A Drama Miniseries Or A Special
Robert Harman The Tuskegee Airmen
Outstanding Sound Mixing For A Drama Miniseries Or A Special
Primetime Emmy Award for Outstanding Sound Mixing - Variety Series Or Special

Dick Lewzey, Ken Hahn

Honored for : Great Performances
(The Hollywood Sound)

Nominations »

Nominee Nominated Work
Dick Lewzey Great Performances
Music For The Movies: The Hollywood Sound
Ken Hahn Great Performances
Music For The Movies: The Hollywood Sound
Heff Moraes Annie Lennox: Live in Central Park
Ed Cherney Bonnie Raitt: Road Tested
Mitch Dorf Bonnie Raitt: Road Tested
Bob Lamasney Bonnie Raitt: Road Tested
Rik Pekkonen Bonnie Raitt: Road Tested
Robert Douglass Sinatra: 80 Years My Way
Ed Greene Sinatra: 80 Years My Way
James Ledner Sinatra: 80 Years My Way
Gary Lux Sinatra: 80 Years My Way
Robert Douglass The Academy Awards
The 68th Annual Academy Awards
Paul Sandweiss The Academy Awards
The 68th Annual Academy Awards
Thomas Vicari The Academy Awards
The 68th Annual Academy Awards
Primetime Emmy Award for Outstanding Multi-Camera Picture Editing - Miniseries, Movie Or A Special

Mark West

Honored for : 20 Years of Comedy on HBO
(Outstanding Multi-Camera Editing For A Miniseries Or A Special)

Nominations »

Nominee Nominated Work
Mike Polito The Kennedy Center Honors
Outstanding Multi-Camera Editing For A Miniseries Or A Special
Beth Gallagher Sinatra: 80 Years My Way
Outstanding Multi-Camera Editing For A Miniseries Or A Special
Donn Hoyer Sinatra: 80 Years My Way
Outstanding Multi-Camera Editing For A Miniseries Or A Special
Nikole Hoyer Sinatra: 80 Years My Way
Outstanding Multi-Camera Editing For A Miniseries Or A Special
Ned Kerwin Sinatra: 80 Years My Way
Outstanding Multi-Camera Editing For A Miniseries Or A Special
Maria S. Schlatter Sinatra: 80 Years My Way
Outstanding Multi-Camera Editing For A Miniseries Or A Special
Mark West 20 Years of Comedy on HBO
Outstanding Multi-Camera Editing For A Miniseries Or A Special
Ray Miller Kelsey Grammer Salutes Jack Benny
Outstanding Multi-Camera Editing For A Miniseries Or A Special
Leslie Tong Kelsey Grammer Salutes Jack Benny
Outstanding Multi-Camera Editing For A Miniseries Or A Special
Tim Clark Pavarotti on Miami Beach
Outstanding Multi-Camera Editing For A Miniseries Or A Special
Floyd Ingram Pavarotti on Miami Beach
Outstanding Multi-Camera Editing For A Miniseries Or A Special
Richard J. Piccini Pavarotti on Miami Beach
Outstanding Multi-Camera Editing For A Miniseries Or A Special
Primetime Emmy Award for Outstanding Hairstyling - Series

Nominations »

Nominee Nominated Work
Deborah Dobson Dr. Quinn, Medicine Woman
Virginia Grobeson Dr. Quinn, Medicine Woman
Laura Lee Grubich Dr. Quinn, Medicine Woman
Kelly Kline Dr. Quinn, Medicine Woman
Christine Lee Dr. Quinn, Medicine Woman
Karl Wesson Dr. Quinn, Medicine Woman
Karen Asano-Myers Star Trek: Voyager
Suzan Bagdadi Star Trek: Voyager
Laura Connolly Star Trek: Voyager
Barbara Minster Star Trek: Voyager
Brian A. Tunstall Star Trek: Deep Space Nine
Lee Crawford Star Trek: Deep Space Nine
Shirley Dolle Star Trek: Deep Space Nine
Cherie Huffman Star Trek: Deep Space Nine
Susan Zietlow-Maust Star Trek: Deep Space Nine
Ellen Powell Star Trek: Deep Space Nine
Barbara Ronci Star Trek: Deep Space Nine
Pixie Schwartz 3rd Rock from the Sun
Valerie Gladstone-Appel Saturday Night Live
Wanda Gregory Saturday Night Live
David H. Lawrence Saturday Night Live
Linda Rice Saturday Night Live
Dione Taylor Chicago Hope
Mary Ann Valdes Chicago Hope
Primetime Emmy Award for Outstanding Directing - Variety, Music or Comedy Program

Louis J. Horvitz

Honored for : The Kennedy Center Honors
(Outstanding Directing In A Variety Or Music Program)

Nominations »

Nominee Nominated Work
Louis J. Horvitz The Kennedy Center Honors
Outstanding Directing In A Variety Or Music Program
Jerry Foley Late Show with David Letterman
Outstanding Directing In A Variety Or Music Program
Ellen Brown The Tonight Show with Jay Leno
Outstanding Directing In A Variety Or Music Program
Michael Lindsay-Hogg Marsalis on Music
Outstanding Directing In A Variety Or Music Program
Jeff Margolis The Academy Awards
The 68th Annual Academy Awards","Outstanding Directing In A Variety Or Music Program
Primetime Emmy Award for Outstanding Multi-Camera Picture Editing - Series

Ron Volk

Honored for : Frasier
(Outstanding Multi-Camera Editing For A Series)

Nominations »

Nominee Nominated Work
Ron Volk Frasier
Outstanding Multi-Camera Editing For A Series
Timothy Mozer Frasier
Outstanding Multi-Camera Editing For A Series
Tucker Wiard Murphy Brown
Outstanding Multi-Camera Editing For A Series
Roger Ames Berger Home Improvement
Outstanding Multi-Camera Editing For A Series
Marco Zappia Home Improvement
Outstanding Multi-Camera Editing For A Series
Janet Ashikaga Seinfeld
Outstanding Multi-Camera Editing For A Series
Primetime Emmy Award for Outstanding Single Camera Picture Editing - Series

Jon Koslowsky

Honored for : JAG
(For episode Pilot)

Nominations »

Nominee Nominated Work
Jon Koslowsky JAG
For episode \"Pilot\"
Craig Bench NYPD Blue
Death in the Family
Jim Stewart Chicago Hope
Leave Of Absence
Jacque Elaine Toberen ER
Hell And Water High
Randy Jon Morgan ER
The Healers
Primetime Emmy Award for Outstanding Makeup - Series

Nominations »

Nominee Nominated Work
Tommy Cole Wings
Ken Wensevic Wings
Ellis Burman Jr. Star Trek: Deep Space Nine
Mark Bussan Star Trek: Deep Space Nine
Camille Calvet Star Trek: Deep Space Nine
Kevin Haney Star Trek: Deep Space Nine
Karen Iverson Star Trek: Deep Space Nine
Dean Jones Star Trek: Deep Space Nine
Brad Look Star Trek: Deep Space Nine
Gilbert A. Mosko Star Trek: Deep Space Nine
David Quashnick Star Trek: Deep Space Nine
Thomas E. Surprenant Star Trek: Deep Space Nine
R. Stephen Weber Star Trek: Deep Space Nine
Michael Westmore Star Trek: Deep Space Nine
Scott Wheeler Star Trek: Deep Space Nine
Ellis Burman Jr. Star Trek: Voyager
Tina Hoffman Star Trek: Voyager
Brad Look Star Trek: Voyager
Gilbert A. Mosko Star Trek: Voyager
Greg Nelson Star Trek: Voyager
Mark Shostrom Star Trek: Voyager
R. Stephen Weber Star Trek: Voyager
Michael Westmore Star Trek: Voyager
Scott Wheeler Star Trek: Voyager
Thomas R. Burman Chicago Hope
Bari Dreiband-Burman Chicago Hope
Coree Lear Chicago Hope
Norman T. Leavitt Chicago Hope
Primetime Emmy Award for Outstanding Sound Mixing - Comedy Series Or Special

Robert Douglass, Thomas J. Huth, Dana Mark McClure, David M. Weishaar

Honored for : Frasier
(For episode Kisses Sweeter Than Wine)

Nominations »

Nominee Nominated Work
Robert Douglass Frasier
For episode \"Kisses Sweeter Than Wine\"
Thomas J. Huth Frasier
For episode \"Kisses Sweeter Than Wine\"
Dana Mark McClure Frasier
For episode \"Kisses Sweeter Than Wine\"
David M. Weishaar Frasier
For episode \"Kisses Sweeter Than Wine\"
John Bickelhaupt Mad About You
For episode \"New Year's Eve\"
Peter Damski Mad About You
For episode \"New Year's Eve\"
Marti D. Humphrey Mad About You
For episode \"New Year's Eve\"
Ray O'Reilly Mad About You
For episode \"New Year's Eve\"
Jerry Clemans Cybill
For episode \"Zing!\"
Edward L. Moskowitz Cybill
For episode \"Zing!\"
Craig Porter Cybill
For episode \"Zing!\"
John Bickelhaupt Home Improvement
For episode \"A Taylor Runs Through It\"
Klaus Landsberg Home Improvement
For episode \"A Taylor Runs Through It\"
Charlie McDaniel Home Improvement
For episode \"A Taylor Runs Through It\"
Kathy Oldham Home Improvement
For episode \"A Taylor Runs Through It\"
Charlie McDaniel Seinfeld
For episode \"The Cadillac\"
Craig Porter Seinfeld
For episode \"The Cadillac\"
Peter A. San Filipo Seinfeld
For episode \"The Cadillac\"
Primetime Emmy Award for Outstanding Sound Mixing - Drama Series

Nello Torri, Doug E. Turner, David John West, Michael T. Williamson

Honored for : The X-Files
(For episode Nisei)

Nominations »

Nominee Nominated Work
Nello Torri The X-Files
For episode \"Nisei\"
Doug E. Turner The X-Files
For episode \"Nisei\"
David John West The X-Files
For episode \"Nisei\"
Michael T. Williamson The X-Files
For episode \"Nisei\"
Michael Jiron ER
For episode \"Hell And High Water\"
Frank Jones ER
For episode \"Hell And High Water\"
Allen L. Stone ER
For episode \"Hell And High Water\"
Will Yarbrough ER
For episode \"Hell And High Water\"
Joseph D. Citarella Lois & Clark: The New Adventures of Superman
For episode \"Don't Tug On Superman's Cape\"
Kenn Fuller Lois & Clark: The New Adventures of Superman
For episode \"Don't Tug On Superman's Cape\"
Dan Hiland Lois & Clark: The New Adventures of Superman
For episode \"Don't Tug On Superman's Cape\"
John Asman American Gothic
For episode \"Damned If You Don't\"
Sam Black American Gothic
For episode \"Damned If You Don't\"
David E. Fluhr American Gothic
For episode \"Damned If You Don't\"
Richard Van Dyke American Gothic
For episode \"Damned If You Don't\"
Robert Appere NYPD Blue
For episode \"Heavin' Can Wait\"
Kenneth R. Burton NYPD Blue
For episode \"Heavin' Can Wait\"
Joe Kenworthy NYPD Blue
For episode \"Heavin' Can Wait\"
Russell C. Fager Chicago Hope
For episode \"Quiet Riot\"
Greg Orloff Chicago Hope
For episode \"Quiet Riot\"
R. Russell Smith Chicago Hope
For episode \"Quiet Riot\"
Primetime Emmy Award for Outstanding Casting - Series

Debi Manwiller

Honored for : Chicago Hope

Nominations »

Nominee Nominated Work
Debi Manwiller Chicago Hope
Louis DiGiaimo Homicide: Life on the Street
Pat Moran Homicide: Life on the Street
Brett Goldstein Homicide: Life on the Street
Craig Campobasso Picket Fences
Richard Pagano Picket Fences
Marc Hirschfeld Seinfeld
Meg Liberman Seinfeld
Brian Myers Seinfeld
John Frank Levey ER
Barbara Miller ER
Jeff Greenberg Frasier
Primetime Emmy Award for Outstanding Cinematography - Series

John S. Bartley

Honored for : The X-Files
(For episode Grotesque)

Nominations »

Nominee Nominated Work
John S. Bartley The X-Files
For episode \"Grotesque\"
Kenneth D. Zunder Chicago Hope
For episode \"Leave Of Absence\".
Richard Thorpe ER
For episode \"Hell And High Water\"
Tony Yarlett Dave's World
Aaron Schneider Murder One
For episode \"Chapter One\"
John C. Flinn, III Babylon 5
For episode \"Comes The Inquisitor\"
Primetime Emmy Award for Outstanding Lighting Direction (Electronic) - Comedy Series

Donald A. Morgan

Honored for : Home Improvement
(For episode Room Without a View)

Nominations »

Nominee Nominated Work
Donald A. Morgan Home Improvement
For episode \"Room Without a View
Bryan Hays Living Single
For episode \"A Raze in Harlem\"
George Spiro Dibie Sister, Sister
For episode \"Thanksgiving In Hawaii\", part II
Alan Keath Walker The John Larroquette Show
For episode \"Here We Go Again\"
Art Busch The Fresh Prince of Bel-Air
For episode \"Burnin' Down the House\"
Primetime Emmy Award for Outstanding Lighting Direction (Electronic) - Drama Series, Variety Series, Miniseries, Movie or Special

Greg Brunton

Honored for : The Academy Awards
(The 68th Annual Academy Awards)

Nominations »

Nominee Nominated Work
Greg Brunton The Academy Awards
The 68th Annual Academy Awards
Robert A. Dickinson The Grammys
The 38th Annual Grammy Awards
John C. Morgan The Grammys
The 38th Annual Grammy Awards
Bill Klages Tony Awards
The 49th Annual Tony Awards
John Rook Neil Diamond: Under a Tennessee Moon
Olin Younger Muppets Tonight
For episode with guest star Tony Bennett
Primetime Emmy Award for Outstanding Achievement In Informational Programming

Allan Holzman

Honored for : Survivors of the Holocaust

Nominations »

Nominee Nominated Work
Gautam Choudhury The Celluloid Closet
Robert Gravenor The Celluloid Closet
Lora Hirschberg The Celluloid Closet
Lauretta Molitor The Celluloid Closet
Peggy Names The Celluloid Closet
J.T. Takagi The Celluloid Closet
Nancy Schreiber The Celluloid Closet
Danny Longhurst The Beatles Anthology
Part II
Andy Matthews The Beatles Anthology
Part II
Ken Eluto American Experience
The Battle Over Citizen Kane
Michael Sachs Hollywood's Amazing Animal Actors
Jeffrey Friedman The Celluloid Closet
Arnold Glassman The Celluloid Closet
Allan Holzman Survivors of the Holocaust
Neil Bromhall The Private Life of Plants
Richard Ganniclifft The Private Life of Plants
Richard Kirby The Private Life of Plants
Michael Pitts The Private Life of Plants
Tim Shepherd The Private Life of Plants
Gavin Thurston The Private Life of Plants
Arnold Glassman The Good, The Bad And The Beautiful
Primetime Emmy Award for Outstanding Achievement In Informational Programming

Nominations »

Nominee Nominated Work
Gautam Choudhury The Celluloid Closet
Robert Gravenor The Celluloid Closet
Lora Hirschberg The Celluloid Closet
Lauretta Molitor The Celluloid Closet
Peggy Names The Celluloid Closet
J.T. Takagi The Celluloid Closet
Nancy Schreiber The Celluloid Closet
Danny Longhurst The Beatles Anthology
Part II
Andy Matthews The Beatles Anthology
Part II
Ken Eluto American Experience
The Battle Over Citizen Kane
Michael Sachs Hollywood's Amazing Animal Actors
Jeffrey Friedman The Celluloid Closet
Arnold Glassman The Celluloid Closet
Allan Holzman Survivors of the Holocaust
Neil Bromhall The Private Life of Plants
Richard Ganniclifft The Private Life of Plants
Richard Kirby The Private Life of Plants
Michael Pitts The Private Life of Plants
Tim Shepherd The Private Life of Plants
Gavin Thurston The Private Life of Plants
Arnold Glassman The Good, The Bad And The Beautiful
Primetime Emmy Award for Outstanding Informational Special

Pat Mitchell, Vivian Schiller, June Beallor, James Moll, Jacoba Atlas, Allan Holzman

Honored for : Survivors of the Holocaust

Nominations »

Nominee Nominated Work
Pat Mitchell Survivors of the Holocaust
Vivian Schiller Survivors of the Holocaust
June Beallor Survivors of the Holocaust
James Moll Survivors of the Holocaust
Jacoba Atlas Survivors of the Holocaust
Allan Holzman Survivors of the Holocaust
Amy Walter Richards Andersonville Diaries
Kaye Zusmann Andersonville Diaries
Charlton Heston Andersonville Diaries
Michael Epstein American Experience
The Battle Over Citizen Kane
Thomas Lennon American Experience
The Battle Over Citizen Kane
Howard Rosenman The Celluloid Closet
Bernie Brillstein The Celluloid Closet
Rob Epstein The Celluloid Closet
Jeffrey Friedman The Celluloid Closet
Brad Grey The Celluloid Closet
Michael Lumpkin The Celluloid Closet
Armistead Maupin The Celluloid Closet
Sheila Nevins The Celluloid Closet
Lily Tomlin The Celluloid Closet
Sharon Wood The Celluloid Closet
Primetime Emmy Award for Outstanding Cultural Music-Dance Program

James Arntz, Glenn DuBose, Don Lenzer, Sara Lukinson, Bill Murphy, Itzhak Perlman, Jac Venza

Honored for : Great Performances
(Itzhak Perlman: In the Fiddler's House)

Nominations »

Nominee Nominated Work
Bruce T. Marcus Gregorian Chant: Songs of the Spirit
Ellen G. Marcus Gregorian Chant: Songs of the Spirit
Barry Stoner Gregorian Chant: Songs of the Spirit
Jonathon Ker Brian Wilson: I Just Wasn't Made for These Times
Ken Kushnick Brian Wilson: I Just Wasn't Made for These Times
Anne-Marie Mackay Brian Wilson: I Just Wasn't Made for These Times
David Passick Brian Wilson: I Just Wasn't Made for These Times
Larry Shapiro Brian Wilson: I Just Wasn't Made for These Times
Don Was Brian Wilson: I Just Wasn't Made for These Times
Brian Wilson Brian Wilson: I Just Wasn't Made for These Times
James Arntz Great Performances
Itzhak Perlman: In the Fiddler's House
Glenn DuBose Great Performances
Itzhak Perlman: In the Fiddler's House
Don Lenzer Great Performances
Itzhak Perlman: In the Fiddler's House
Sara Lukinson Great Performances
Itzhak Perlman: In the Fiddler's House
Bill Murphy Great Performances
Itzhak Perlman: In the Fiddler's House
Itzhak Perlman Great Performances
Itzhak Perlman: In the Fiddler's House
Jac Venza Great Performances
Itzhak Perlman: In the Fiddler's House
Peter, Paul and Mary Great Performances
Peter, Paul and Mary: Lifelines
Laurie Donnelly Great Performances
Peter, Paul and Mary: Lifelines
Ken Fritz Great Performances
Peter, Paul and Mary: Lifelines
David Horn Great Performances
Peter, Paul and Mary: Lifelines
Mitch Owgang Great Performances
Peter, Paul and Mary: Lifelines
Richard Schilling Great Performances
Peter, Paul and Mary: Lifelines
Jac Venza Great Performances
Peter, Paul and Mary: Lifelines
Steve Bell Rodgers & Hammerstein: The Sound of Movies
Kevin Burns Rodgers & Hammerstein: The Sound of Movies
Kim Egan Rodgers & Hammerstein: The Sound of Movies
Louise M. Gallup-Roholt Rodgers & Hammerstein: The Sound of Movies
Debra Sanderson Rodgers & Hammerstein: The Sound of Movies
Michael Katz Rodgers & Hammerstein: The Sound of Movies
The President's Award

AMC, KOCH-TV

Honored for : Blacklist: Hollywood On Trial

Nominations »

Nominee Nominated Work
AMC Blacklist: Hollywood On Trial
KOCH-TV Blacklist: Hollywood On Trial
Amblin Entertainment ER
Warner Bros. Television ER
Constant c Productions ER
NBC ER
A&E Biography
A&E Television Networks Biography
H-TV Productions Biography
Turner Original Productions Survivors of the Holocaust
USC Shoah Foundation Institute for Visual History and Education Survivors of the Holocaust
TBS Survivors of the Holocaust
HBO The Celluloid Closet
HBO Documentary Films The Celluloid Closet
Telling Pictures The Celluloid Closet
Home Box Office Inc. The Celluloid Closet
Primetime Emmy Award for Outstanding Individual Achievement in Costuming for a Miniseries or a Special

Jean Rosone

Honored for : The Christmas Box
Primetime Emmy Award for Outstanding Achievement in Costuming for a Series

Nominations »

Nominee Nominated Work
Marion Kirk Cybill
Daniel Grant North Cybill
Leslie Simmons Potts Cybill
Paul Dafelmair JAG
Shelly Levine Picket Fences
Loree Parral Picket Fences
Brenda Cooper The Nanny